Minister przyznał stypendia dla najzdolniejszych studentów w kraju. Wśród wyróżnionych znaleźli się studenci ZUT-u 15.01.2020 14:46

Studiują, a już mają swój udział w projektach badawczych. Podczas konferencji ogólnopolskich oraz międzynarodowych prezentują swoje pomysły. Często są współautorami artykułów naukowych. W wolnym czasie grają na perkusji, malują, zdobywają szczyty oraz podróżują. Troje najzdolniejszych studentów z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie otrzymało stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w wysokości 17 tys. zł.

Stypendium za wybitne osiągnięcia uzyskało dwóch studentów Wydziału Informatyki ZUT - Krzysztof Piotr Palczewski i Patryk Piotr Pazura oraz jedna studentka Wydziału Budownictwa i Architektury ZUT – Katarzyna Wedler.

Krzysztof Palczewski jest laureatem konkursów ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Jest również współautorem czterech artykułów naukowych oraz członkiem Zespołu Badawczego Inteligentnych Systemów Wspomagania Decyzji. W swoim dorobku naukowym może również pochwalić się aktywnym udziałem w dwóch grantach Narodowego Centrum Nauki jako wykonawca. W wolnych chwilach maluje, rysuje oraz podróżuje. Niedawno wspiął się na Wielki Mur Chiński, pływał w ukrytym jeziorze w samym środku panamskiej dżungli, przetrwał 12 stopniowy w skali Beauforta sztorm na Morzu Filipińskim, czy też przebywał z rdzennymi Indianami na wyspach Kuna Yala. Krzysztof Palczewski studiuje informatykę na Wydziale Informatyki ZUT.

Patryk Pazura to również student informatyki. Po raz pierwszy swoje badania zaprezentował w Lake Como School of Advanced Studies podczas „COMPLEX NETWORKS: THEORY, METHODS, AND APPLICATIONS”. Jest współautorem czterech artykułów naukowych. Brał udział w grancie Narodowego Centrum Nauki jako wykonawca. Prywatnie jest fanem literatury Witolda Gombrowicza oraz Michaiła Bułhakowa. W wolnym czasie gra na perkusji.

Katarzyna Wedler to studentka budownictwa na Wydziale Budownictwa i Architektury ZUT.
Swoje badania prezentowała podczas konferencji naukowych w Polsce i na świecie. Otrzymała Nagrodę Rektora Politechniki Krakowskiej za najlepszy referat (studia I stopnia). Podczas międzynarodowego konkursu ECO CONCRETE Competition zorganizowanego w 2019 roku w Kanadzie, Kasia wraz ze swoim zespołem badawczym zajęła trzecie miejsce. Prywatnie uwielbia jeździć na nartach i chodzić po górach. Czas wolny spędza na świeżym powietrzu spacerując i biegając.

Rektorzy uczelni wyższych przedstawili Jarosławowi Gowinowi 1 106 wniosków o przyznanie stypendium ministra za znaczące osiągnięcia na rok akademicki 2019/2020. Wnioski oceniane były przez Zespół doradczy do oceny wniosków o przyznanie stypendiów ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki dla studentów i wybitnych młodych naukowców. Członkowie zespołu zostali wyłonieni spośród kandydatów zgłaszanych przez Radę Główną Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Komisję Ewaluacji Nauki oraz Radę Młodych Naukowców.

Wnioski o przyznanie stypendium zostały ocenione przez zespół metodą punktową, w ramach poszczególnych dziedzin nauki i sztuki. Na podstawie indywidualnych protokołów oceny eksperci sporządzili listę rankingową wniosków uszeregowanych według liczby punktów. Na tej podstawie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin 19 grudnia 2019 r. podjął decyzję o przyznaniu studentom 488 stypendiów. Stypendium otrzymały osoby, które uzyskały co najmniej 9 punktów. W tym roku akademickim wysokość stypendium ministra dla studentów została zwiększona do 17 tys. zł.

Najwięcej stypendiów otrzymali studenci zgłoszeni przez Uniwersytet Jagielloński ‒ 106, Uniwersytet Warszawski – 58, Politechnikę Wrocławską – 40 oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu ‒ 33.

Katarzyna Pazura, studentka budownictwa

Krzysztof Palczewski, student informatyki