Informacje bieżące

Młodzi i wybitni naukowcy z ZUT-u docenieni przez ministra 18.11.2019 11:57

Sandra Ilona Paszkiewicz oraz Piotr Franciszczak z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT znaleźli się w gronie 211 wybitnych młodych naukowców, którzy otrzymali stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Listę stypendystów opublikował w piątek resort nauki.

 

Jarosław Gowin uhonorował stypendiami naukowców, którzy prowadzą innowacyjne badania i mają na swoim koncie imponujący dorobek naukowy o wysokim prestiżu i międzynarodowym zasięgu.

W gronie laureatów znaleźli się dr inż. Sandra Ilona Paszkiewicz oraz dr inż. Piotr Franciszczak, których doceniono za badania naukowe prowadzone w zakresie inżynierii materiałowej.

Dr Paszkiewicz jest adiunktem w Katedrze Technologii Materiałowych. Obecnie realizuje prace badawcze nad syntezą nowych materiałów polimerowych opartych częściowo lub w całości na surowcach odnawialnych (m.in. związkach pochodzenia roślinnego, takich jak skrobia czy ligninoceluloza).

Dr Piotr Franciszczak zajmuje się kompozytami wzmacnianymi włóknami krótkimi do przetwórstwa wtryskowego. Opracowywane przez niego procesy wytwarzania mają zapewnić wyższe parametry mechaniczne oraz obniżyć koszt materiałowy.

Laureaci będą otrzymywali stypendia w wysokości 5390 zł miesięcznie przez okres do 3 lat. Na ich sfinansowanie resort nauki przeznaczył ponad 40 mln zł.

W tym roku wpłynęło prawie 1,5 tys. wniosków o przyznanie stypendium, z czego ok. 1,4 tys. spełniło warunki formalne i zostało poddanych ocenie. Wnioski oceniał zespół doradczy, wyłoniony spośród kandydatów zgłaszanych Radę Główną Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Komisję Ewaluacji Nauki oraz Radę Młodych Naukowców.

Z informacji resortu nauki wynika, że w tym roku przyznano o 30 stypendiów więcej niż w ostatniej edycji. Najwięcej stypendystów wywodzi się z Uniwersytetu Jagiellońskiego (23), Uniwersytetu Warszawskiego (17) i z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (10).

Sandra Paszkiewicz podczas badań naukowcyh

Piotra Franciszczak podczas badań naukowych