Informacje bieżące

Prace studentek ze Szczecina wśród najlepszych dyplomów artystyczno – projektowych w Polsce 09.01.2020 13:41

Nikola Burzyńska (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie) zaprojektowała designerski mebel dla kota. Kamila Dereń (Akademia Sztuki w Szczecinie) opracowała interaktywne video poruszające problem Wszechświata i cywilizacji. Obie prace znalazły się w zestawieniu 10 najlepszych dyplomów FNC!

 

Już po raz szósty portal „FONT nie czcionka!” zorganizował zestawienie najlepszych dyplomów artystyczno-projektowych – „Dyplomy FNC 2019”. Podczas tegorocznej edycji wpłynęły dyplomy absolwentów z 42 uczelni wyższych (publicznych i prywatnych). Do zestawienia zakwalifikowało się 68 dyplomów z 19 uczelni. Głównymi trendami wśród zgłaszanych prac była ekologia, zdrowie psychiczne oraz poprawa estetyki otaczającej nas rzeczywistości. Internauci na podstawie głosowania wybrali 10 najciekawszych projektów.

Wśród wyróżnionych dyplomów znalazł się projekt Nikoli Burzyńskiej. Nikola jest absolwentką Wydziału Budownictwa i Architektury ZUT (kierunek wzornictwo). Obecnie prowadzi w Barlinku mały sklep z rękodziełem oraz kwiatami. W wolnych chwilach zajmuje się renowacją mebli. Promotorem jej pracy była dr hab. Renata Jackowiak. Dyplom Nikoli to projekt wielofunkcyjnego mebla, który posiada niezbędne akcesoria przeznaczone dla kotów. Inspiracją do powstania „Mruka” był fotel 366 projektu Józefa Chierowskiego.  Nikola Burzyńska w ogólnym zestawieniu zajęła drugie miejsce. W kategorii Wzornictwo znalazła się na pierwszej pozycji.

Miejsce pierwsze w kategorii Projekt Artystyczny (trzecie miejsce w ogólnym zestawieniu) zajęła Kamila Dereń – zeszłoroczna absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie. Jej dyplom „NOWOtwór” powstał w Katedrze Grafiki Interdyscyplinarnej na dawnym Wydziale Sztuk Wizualnych (teraz Kolegium Sztuk Wizualnych). Obecnie Kamila prowadzi własne studio, gdzie zajmuje się projektowaniem graficznym i ilustracją a także animacją 2 i 3D. W pracach artystycznych stara się poruszać społeczne problemy. Praca magisterska „NOWOtwór” obejmuje obszar zanieczyszczeń i wyniszczenia Ziemi. Prezentacja nagrodzonego dyplomu odbywała się w dwóch niewielkich pomieszczeniach, gdzie w jednym wyświetlona została animacja z udziałem kamery Kinect - która podobnie jak człowiek na Ziemię, tak ona na animacji wprowadzała zakłócenia w formie szumu. W drugim pomieszczeniu znajdował się obiekt - szklane naczynie nawiązujące do instalacji Duchamp'a, który w prezencie dla przyjaciela przywiózł czyste powietrze z Paryża. W kolbie zamknięte zostało brudne powietrze jako element, który pozostanie po nas na Ziemi.

Zwycięskie dyplomy można zobaczyć tutaj dyplomy.fontnieczcionka.pl/dyplomy/2019 .

Na zdjęciu Nikola Burzyńska (absolwentka wzornictwa)