ZUT pokonał Politechnikę Warszawską w konkursie z zakresu budownictwa 02.04.2020 11:59

Czteroosobowy zespół z Wydziału Budownictwa i Architektury ZUT znalazł się finale międzynarodowego konkursu „The Trail” organizowanego przez Vinci Construction – największą firmę budowlaną na świecie. W półfinale ZUT pokonał dwa zespoły z Politechniki Warszawskiej i zakwalifikował się do ścisłego finału, który odbędzie się 28 maja we Francji. Ze względu na epidemię SARS-CoV-2 finał zostanie przeprowadzony zdalnie.

Zespoły studentów uczelni technicznych mogły zgłaszać projekty w jednym z trzech obszarów: budowa przyszłości, zrównoważone budownictwo i miasta nad i pod miastami.

Studenci z WBiA ZUT zaprojektowali hybrydowy Earthship – zmodyfikowaną wersję budynku samowystarczalnego. W projekcie połączyli techniki budowania i technologie dotychczas wykorzystywane w różnych obszarach budownictwa i inżynierii środowiska. W swoim projekcie zaproponowali, że całe potrzebne ciepło i energię elektryczną będą produkować sami, wykorzystując do tego innowacyjne rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii.

Użytkowanie budynku związane będzie z powstawaniem ścieków, ale my te ścieki podzieliliśmy sobie na trzy źródła, każde do innych celów. Z jednych będziemy odzyskiwać ciepło, inne będziemy filtrować i zawracać do domu, a jeszcze inne będą wykorzystywane do podlewania naszego ogródka warzywnego – powiedziała Shilpa Das, studentka z Indii studiująca w Szczecinie.

Projekt studentów ZUT to nietypowy Earthship - samowystarczalna ziemianka zbudowana z opon. Nowoczesna hybrydowa konstrukcja szkieletowa z prefabrykowanymi ścianami zewnętrznymi i wysoko zaawansowanymi rozwiązaniami instalacyjnymi pozwala na sterowanie i zarządzanie całym domem. To budynek w pełni przyjazny środowisku. Nawiązaniem do podstawowej idei Earthship jest przyjęte założenie, że min. 70% materiałów do budowy budynku będzie pochodziło z surowców recyklingowych.

W wielkim finale zespół z ZUT powalczy z drużynami z całego świata o wyjątkową nagrodę. Najlepsi studenci zwiedzą największe budowy świata oraz odbędą praktykę w spółkach Vinci Construction w macierzystym kraju i będą mieli szansę na zatrudnienie.

Na zdjęciu uczestnicy konkursu