Informacje bieżące

„ZUT w eterze”. Nauka w podcastach popularnonaukowych z udziałem ekspertów uczelni 12.04.2021 12:26

Gospodarka w pandemii, drukowane domy, fakty i mity dotyczące wina, stereotypy o roślinach i zwierzętach, czy superbakterie. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie startuje z podcastami popularnonaukowymi. W ofercie krótkich wywiadów (w formie dźwiękowej) przygotowanych przez Biuro Promocji ZUT znalazło się ponad czterdzieści interesujących i ciekawych rozmów z badaczami uczelni.

Tematyka podcastów jest bardzo różnorodna, jak nasza uczelnia. Każdy wydział ma tu swojego reprezentanta, ale nie tylko. Do współpracy przy tworzeniu podcastów zaprosiliśmy również jednostki ogólnouczelniane – tłumaczy Kinga Wełyczko z Biura Promocji ZUT.

Podcasty to nowy trend w komunikacji masowej. Dzięki naszym publikacjom będziemy chcieli dotrzeć do jak największego grona odbiorców, ponieważ wiedzę można zdobywać wszędzie! Nie tylko w murach uniwersytetu, ale np. w drodze do pracy czy na spacerze – dodaje Wełyczko.

W każdym odcinku „ZUT w eterze”, który trwa około 20 minut, prezentowane będą zagadnienia naukowe związane z zakresem badań naukowców, doktorantów, a nawet studentów ZUT-u w formie wywiadów i rozmów, które przeprowadził Rafał Molenda – lektor i dziennikarz z 16-letnim doświadczeniem.

Materiały będzie można odsłuchać na uczelnianym kanale YOUTUBE (ZUTSZCZECIN) oraz na stronie podcasty.zut.edu.pl. Poszczególne odcinki emitowane będą w każdy poniedziałek w godzinach porannych.

W pierwszym podcaście pt. „116 lat teorii Alberta Einsteina i GPS” dr Hubert Fuks z Katedry Fizyki Technicznej opowiada o jednej z najdonioślejszych teorii naukowych w historii ludzkości – teorii względności.

Wierzę w to, że ta inicjatywa to atrakcyjna i nowoczesna forma promowania nauki, a przede wszystkim naszej uczelni. Nasz podcasty przygotowaliśmy w taki sposób, żeby wiedza w nich ukryta była zrozumiała dla odbiorcy w każdym wieku – mówi Kinga Wełyczko.

Nadal przyjmujemy zgłoszenia tematów. Jeśli jesteś pracownikiem naukowym, doktorantem, studentem lub pracownikiem ZUT i chciałbyś podzielić się ciekawym zagadnieniem, zapraszamy do udziału w naszym projekcie – dodaje.

Wszystkie rozmowy z pracownikami ZUT-u przeprowadził Rafał Molenda – były dziennikarz radiowy i telewizyjny, korespondent wojenny w Afganistanie. Autor „Błękitnej pustyni” – audiobooka i książki, opisujących misje polskich żołnierzy w Afganistanie. Nominowany do Europejskiej Nagrody ‘Prix Europa’. Scenarzysta, lektor, twórca filmów, programów telewizyjnych, reportaży i słuchowisk. Autor audiobooka "Bajka o Wirusie w koronie".