Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii kończy 20 lat 21.10.2019 10:07

18 tys. konsultacji, 750 szkoleń i warsztatów, w których wzięło udział ponad 13 tys. osób. Tak wygląda bilans ostatnich 20 lat w Regionalnym Centrum Innowacji i Transferu Technologii. 24 października br. (czwartek) jednostka ZUT w Szczecinie, która prowadzi współpracę pomiędzy uczelnią a środowiskiem biznesowym będzie obchodzić swoje 20. urodziny.

Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii (RCIiTT) powstało na bazie Biura Programów Międzynarodowych utworzonego w 1999 r. na Politechnice Szczecińskiej. Obecnie RCIiTT zatrudnia 25 osób i prowadzi działalność doradczą i szkoleniową dla przedsiębiorców, naukowców, studentów oraz absolwentów uczelni w zakresie transferu technologii, finansowania badań i wsparcia przedsiębiorczości akademickiej.

Obsługujemy rocznie ponad 300 przedsiębiorców z woj. zachodniopomorskiego. Centrum było wielokrotnie nagradzane za podejmowane działania, ze szczególnym uwzględnieniem aktywności na rzecz przedsiębiorstw z regionu – powiedziała Joanna Niemcewicz, dyrektor Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT w Szczecinie.

Od 2013 roku siedzibą RCIiTT-u jest poprzemysłowy budynek Zakładów Odzieżowych DANA (ul. Jagiellońska 20-21), który przez ZUT został zmodernizowany i z powodzeniem służy pracownikom uczelni oraz jej partnerom biznesowym.

W ciągu minionych lat Centrum mocno ewaluowało. Pierwotnie najistotniejszym celem było nawiązywanie kontaktów z uczelniami z zagranicy i szukanie możliwości dla wymian studenckich. Nie było mnie jeszcze wówczas na uczelni, ale wiem jak wiele pracy wkładał pierwszy zespół w budowę jednostki i ile nowych aktywności wprowadzał w jej działalność. Z czasem okazało się, że pierwotna nazwa "Biuro Programów Międzynarodowych" zupełnie nie odzwierciedla tego co robimy na co dzień, bo zmieniająca się rzeczywistość motywowała nas do rozszerzania działalności na nowe obszary. Wstąpiliśmy do UE, pojawiły się nowe fundusze na naukę, wzrosły oczekiwania w obszarze wdrożeń wyników prac badawczych do gospodarki. Lata mijają, a my wciąż chętnie się zmieniamy, dostosowujemy i uczymy, aby jak najlepiej pracować na rzecz uczelni i spełniać oczekiwania naszych klientów i partnerów, zarówno tych po stronie akademickiej jak i biznesowej – powiedziała Joanna Niemcewicz, dyrektor Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT w Szczecinie.

Uroczyste obchody 20-lecia RCIiTT-u, w których wezmą udział przedsiębiorcy oraz zaproszeni goście z całego regionu odbędą się 24 października br. w Hotelu Vulcan (ul. Druckiego-Lubeckiego 6A). Początek wydarzenia zaplanowano na godz. 18.00.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych dziennikarzy oraz fotoreporterów.

Mateusz Lipka
ZUT w Szczecinie