Informacje bieżące

ZUT ma moc! Moc Naukowców 05.03.2019 09:24

Najwyższa pora na podjęcie decyzji o wyborze studiów. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie otworzy przed maturzystami drzwi swoich pracowni, laboratoriów i sal wykładowych. Moc Naukowców organizowana przez ZUT to coś więcej niż dni otwarte. To doskonała okazja na poznanie naszej uczelni od środka.

Rozpoczynamy w piątek (15 marca) o godz. 9:00. Na 10 wydziałach naszej uczelni przyszli studenci będą mieli możliwość spotkania się i porozmawiania z naukowcami, profesorami i wykładowcami oraz zdobycia wiedzy na temat warunków rekrutacji i studiowania na ZUT-cie.

W 2018 roku Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie znalazł się wśród najlepszych uczelni na świecie. „Lista Szanghajska” to zestawienie szkół wyższych według Uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju.

Nasi doktoranci i naukowcy mają duże osiągnięcia naukowe i są doceniani na całym świecie. Zanim jednak do tego dojdzie trzeba przejść przez proces kształcenia, zakochać się w nauce i poświęcić jej swoje życie. Podczas Mocy Naukowców uczniowie szkół średnich nie będą się nudzić. Zajęcia przygotowane przez naszych wykładowców wprowadzą ich w fascynujący świat nauki i będą początkiem pięknej przygody z naszą uczelnią.

Do wyboru zaproponowaliśmy 14 modułów tematycznych na wydziałach ZUT i moduł ogólny – podsumowujący (15) w Centrum Dydaktyczno – Badawczym Nanotechnologii.

Grupy zorganizowane: wypełnij formularz 

 

Opisy modułów:

Moduł 1 – BIOTECHNOLOGIA I HODOWLA ZWIERZĄT

Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt (ul. Klemensa Janickiego 32) to miejsce dla tych, którzy interesują się psami, innymi zwierzętami i są fanami biologii molekularnej oraz modyfikacji mikroorganizmów. Podczas zwiedzania wydziału maturzyści wezmą udział w praktycznych warsztatach przygotowanych w ramach jednego z dwóch bloków tematycznych.

Pierwszy z nich to pomoc przedweterynaryjna. W czasie warsztatów licealiście nauczą się  resuscytacji krążeniowo oddechowej psa, poznają sposoby odkażania i opatrywania ran, tamowania krwotoków oraz zabezpieczania złamanych kończyn u zwierząt domowych.

W ramach drugiego bloku warsztatów przyszli studenci poznają wybrane aspekty fizjologii układu pokarmowego człowieka i zwierząt, a także pasożytów i bakterii bytujących w ich przewodach pokarmowych.

Moduł  2 - BUDOWNICTWO

Dla przyszłych budowniczych Wydział Budownictwa i Architektury (al. Piastów 50) przygotował pokazy i doświadczenia laboratoryjne z zakresu budownictwa i inżynierii środowiska. Maturzyści m.in. poznają podstawowe właściwości betonu jako materiału konstrukcyjnego, metody i techniki uzdatniania wody oraz zobaczą pokaz drukarki 3-D do betonu. Oprócz tego wykonają pomiar wydatku przewodu, obliczenia strat ciśnienia przy przepływie wody przez rurociąg i zapoznają się z wykorzystaniem kamery termowizyjnej w inżynierii środowiska i wezmą udział w badaniach wytrzymałościowych pręta stalowego – wytrzymałość na rozciąganie.

Moduł 2 – ARCHITEKTURA

Jeżeli planujesz zostać architektem i tworzyć projekty budynków, przestrzeni i wnętrz to zapraszamy do pracowni architektonicznych i wzorniczych na Wydziale Budownictwa i Architektury (ul. Żołnierska 50). Podczas „Mocy Naukowców” wszystkie laboratoria będą otwarte dla maturzystów zainteresowanych podjęciem studiów na naszym wydziale. Planujemy m.in. pokazy modelowania 3D, wirtualnej rzeczywistości, warsztaty rysunku odręcznego, oraz fotografii produktu.

 

Moduł 4 - EKONOMIA

Przyszli ekonomiści wezmą udział w wykładach, które poprowadzą specjaliści i eksperci z Wydziału Ekonomicznego (ul. Żołnierska 47). Maturzyści dowiedzą się jak interpretować sprawozdania finansowe jednostki gospodarczej i jak nie dać nabić się w butelkę oraz czym jest PIT, CIT i VAT Podczas wykładów padną pytania: Czy przystąpienie Polski do strefy euro nam się opłaca? I co tak naprawdę wpływa na cenę ropy naftowej na rynkach światowych? Nasi specjaliści opowiedzą również o polityce konkurencji Unii Europejskiej jako elemencie ochrony rynku konsumentów

i o konkurencyjności strefy przygranicznej na przykładzie pogranicza polsko – niemieckiego. Podczas wykładów poruszony zostanie także temat  zintegrowanego oddziaływania marketingowego podczas którego podpowiemy jak tworzyć markę produktu oraz w jaki sposób podczas reklamy zwrócić uwagę odbiorców.

Moduł 5 – AUTOMATYKA, ROBOTYKA I ELEKTRONIKA

Roboty jeżdżące, latające, a nawet chodzące. Te na liniach produkcyjnych i te dostarczające rozrywki to propozycja Wydziału Elektrycznego (ul. 26 Kwietnia 10). Każdy maturzysta, który chce w przyszłości pracować w technologiach informatycznych, przy rejestracji oraz obróbce audio i video czy w nowoczesnych mediach koniecznie musi odwiedzić to miejsce. Podczas dnia otwartego na Wydziale Elektrycznym przyszli studenci przyjrzą się z bliska najnowszym rozwiązaniom napędów, które znajdują zastosowanie między innymi w pojazdach elektrycznych.

Moduł 6 - INFORMATYKA

Podczas wizyty na Wydziale Informatyki (ul. Żołnierska 49) zajrzymy do serwerowni, GlobalLogic Automotive Lab,  laboratorium systemów technicznych i laboratorium bezpieczeństwa. Przyszłym studentom pokażemy cały wachlarz możliwości, które daje informatyka - bo to nie tylko miejsce dla programistów (choć bez tej umiejętności trudno wyobrazić sobie informatyka). Spróbujemy przekonać ich, że w Szczecinie wiemy co dzieje się w IT i nad czym pracują informatycy na CAŁYM świecie. Podczas wizyty na Wydziale Informatyki opowiemy o tym co, gdzie i kiedy trzeba zrobić aby dołączyć do grona studentów naszego wydziału. W porozumieniu z otoczeniem IT przygotowaliśmy dla maturzystów zupełnie nowy program nauczania, dopasowany do międzynarodowych wymagań.

Moduł 7 - INŻYNIERIA MECHANICZNA, MATERIAŁOWA I MECHATRONIKA

Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki (al. Piastów 19) to miejsce, w którym myśl nabiera realnych kształtów. Przyszli inżynierowie zwiedzający Halę Technologiczną ZUT zobaczą pracę obrabiarek sterowanych numerycznie, wezmą udział w  pokazie wybuchu poduszki powietrznej – Airbag oraz druku 3D z fotopolimerowych żywic akrylowych, polilaktydu i proszków metali.

Oprócz tego rozerwą metal, dowiedzą się czy plastik daje się spawać, zajrzą do świata termowizji, poczują wiatr we włosach, przejadą się pojazdem Buggy i zobaczą znacznie więcej - prezentację mikroskopu elektronowego skaningowego.

MODUŁ 8 - KSZTAŁTOWANIE ŚRODOWISKA I ROLNICTWA

Na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa (ul. Słowackiego 17) podczas zajęć przyrodniczych uczniowie będą mieli okazję zobaczyć rośliny mogące rozmnażać się na sztucznych podłożach, w szklanych pojemnikach, przyjrzeć się z bliska mikroskopijnym bestiom mieszkającym
w jeziorze, kałuży, czy w kropli rosy, poznać szkodniki spożywcze spotykane w naszych domach, dowiedzieć się co z nimi zrobić i jak  zachować się w sytuacji ekstremalnej, gdy owady „wchodzą nam na głowę”. Oprócz tego maturzyści zapoznają się z różnorodnością świata grzybów
pod mikroskopem, poznają tradycyjne i współczesne metody produkcji szampana i dowiedzą się jak można wykorzystać zioła przyprawowe.

Dla przyszłych architektów krajobrazu przygotowaliśmy zajęcia  z techniki druku wypukłego, podczas których samodzielnie wykonają linoryt w oparciu o matryce z linoleum a  także wezmą udział w profesjonalnych warsztatach rysunku. Oprócz tego nauczą się rozpoznawania podstawowych gatunków drzew i krzewów ozdobnych i zapoznają się z przykładami ogrodów różnych kultur i okresów historycznych, takich jak ogrody chińskie, japońskie, renesansowe, czy islamskie.

Moduł 9 – NAUKI O ŻYWNOŚCI

Na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa (ul. Pawła VI 3) będzie można dowiedzieć się jak działają toksyny, czy detergenty oraz ile chemii jest w żywności?

Ponadto na zajęciach uczniowie zapoznają się z etykietami umieszczanymi na produktach spożywczych, nauczą się interpretacji umieszczonych tam informacji i wykorzystają uzyskaną wiedzę w praktyce podczas dokonywania wyborów żywieniowych. Zapoznają się także z aplikacjami na telefon ułatwiającymi prawidłowe wybory żywieniowe.

Na kolejnych zajęciach laboratoryjnych uczniowie oznaczą wybrane składniki występujące w ślinie oraz przeprowadzą reakcje biochemiczne in vivo obrazujące procesy trawienne zachodzące pod wpływem enzymów zawartych w ślinie.

Wydział proponuje też warsztaty skierowane do każdej grupy wiekowej promujące wiedzę o mleku i jego produktach. Realizacja obejmuje samodzielną produkcję przez uczestników lodów, masełek smakowych, maślanki, oraz mleka fermentowanego (jogurt i kefir). Ponadto w ramach zajęć uczestnicy degustują wyprodukowane produkty i określają ich cechy sensoryczne tj. smak, zapach, barwę i konsystencję.

Podczas wizyty na wydziale młodzież będzie mogła samodzielnie ocenić swój stan odżywienia i zbadać skład ciała. Uczestnicy zajęć dokonają podstawowych pomiarów antropometrycznych: wzrostu, masy ciała, obwodu talii i bioder i na podstawie uzyskanych danych wyliczą wskaźniki stanu odżywienia: BMI i WHR. W drugiej części, korzystając z programu Dietetyk.pro, ocenią swój jadłospis z ostatnich 24 godzin pod kątem indywidualnego zapotrzebowania na energię i składniki odżywcze.

Moduł  10 – AKWARYSTYKA I AKWAKULTURA

Akwakultura i akwarystyka to dalszy cykl zajęć na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa (ul. Kazimierza Królewicza 4). „Czy ryby mogą być groźne dla zdrowia człowieka?” to zajęcia, na których młodzież dowie się o chorobach i pasożytach którymi może zarazić się człowiek spożywając ryby. W czasie zajęć oprócz formy wykładowej przewidziano pokaz preparatów i ryb.

„Chemia organiczna wokół nas” to warsztaty laboratoryjne polegające na wykrywaniu i oznaczaniu związków organicznych tj: węglowodorów, estrów, aldehydów, ketonów, aminokwasów, peptydów, czy białka.

Moduł 11 - TECHNIKA MORSKA I TRANSPORT

Na Wydziale Techniki Morskiej i Transportu (al. Piastów 41) będzie można dowiedzieć się do czego służy i jak działa pompa ciepła, czy jest to przyszłość dla budownictwa i szansa na poprawę jakości powietrza w Polsce.

Kamery termowizyjne są coraz powszechniej wykorzystywane w obszarach związanych z problemami termoizolacji, w diagnostyce medycznej, monitoringu, badaniach środowiskowych, elektronice, kontroli jakości, a nawet w ratownictwie. Podczas wizyty na Wydziale Techniki Morskiej i Transportu uczniowie szkół średnich zapoznają się z wybranymi zastosowaniami kamer termowizyjnych.

Na Moc Naukowców specjalnie dla maturzystów otworzymy laboratorium  budowy jachtów, gdzie będą mogli zapoznać się z technologią produkcji jachtów oraz będą mieli okazję obejrzeć modele jachtów wykonanych przez studentów.

Uczniowie zostaną wprowadzenie w świat w rozmiarze nanometrycznym poprzez syntezę materiałów specjalnych, a następnie ich obserwację za pomocą mikroskopów. Licealiści zbadają wybrane próbki skaningowym mikroskopem elektronowym, by obejrzeć w dużym powiększeniu owada, włosy czy skórkę pomarańczy. Transmisyjny mikroskop elektronowy posłuży do obejrzenia obiektów o jeszcze mniejszych rozmiarach, takich jak nanorurki i sfery węglowe, czy grafen. Uczniowie dowiedzą się w jakich dziedzinach przemysłu stosowane są materiały w rozmiarze nano.

Moduł 12 CHEMIA I - TECHNOLOGIA CHEMICZNA

Odwiedzając budynek „Starej Chemii” Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej (ul. Pułaskiego 10) uczniowie uczestniczyć będą w wykładzie „Chemiczni pogromcy mitów”. Podczas spotkania nasi studenci i doktoranci wyjaśnią kilka powszechnie znanych z mediów mitów dotyczących substancji
i reakcji chemicznych. Oprócz tego udowodnią, że wiedza chemiczna przydaje się w życiu codziennym i lepiej pozwala zrozumieć otaczający nas świat. Propozycja Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej skierowana jest do tych, który chcieliby poznać odpowiedzi na pytania: Czy można odpalić benzynę od zapałki? Czy kwas fluorowodorowy może wyżreć wannę? Uczniowie zostaną także zaznajomieni z pracą naukowców wykorzystujących najnowocześniejszą aparaturę badawczą, którą spotkać można np. w praktyce kryminalistycznej i zobaczą w jaki sposób wytwarza się kolorowe PRZYDAsie z granulatu polimerowego oraz jak proszkiem polimeru pomalować  blachę stalową.

Moduł 13 CHEMIA II – NANOTECHNOLOGIA I BIOMATERIAŁY POLIMEROWE

Centrum Dydaktyczno – Badawcze Nanotechnologii ZUT (al. Piastów 45) w jednym miejscu skupia kilka wydziałów. Podczas zwiedzania najnowocześniejszego centrum naukowego w naszym województwie Uczniowie prześledzą proces powstawania materiału polimerowego (tworzywa sztucznego, biomateriału) od syntezy laboratoryjnej, przez proces w reaktorze w dużej skali, badania produktu syntezy, do tworzenia gotowych wyrobów. Maturzystom zostanie przedstawione działanie nowoczesnych urządzeń laboratoryjnych, np. komory rękawicowej i komory laminarnej, wykorzystywanych do pracy w szczególnych warunkach. Zaprezentujemy także działanie,
m. in. drukarki 3D, mikroskopu stereoskopowego.

Moduł 14 CHEMIA III – INŻYNIERIA CHEMICZNA

To nie koniec atrakcji na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej. „Nowa Chemia” (al. Piastów 42) również przygotowała swój program naukowy. Licealisto! Czy zastanawiałeś się jedząc czekoladę, lody czy pijąc coca-colę jak zostały te produkty przygotowane? Czy wiesz, że za tym wszystkim stoją między innymi inżynierowie - specjaliści z inżynierii chemicznej i procesowej? Zanim na półki sklepowe trafi określony produkt nad jego składem, strukturą i jakością pracują właśnie inżynierowie. Podczas dnia otwartego doktoranci i studenci wydziału przedstawią jak przebiegają procesy spotykane w przemyśle chemicznym, spożywczym, farmaceutycznym i pokrewnych. W laboratoriach, zostaną przedstawione spektakularne pokazy mieszania cieczy w ogromnych mieszalnikach, efekty charakterystyczne dla cieczy podobnych do śmietany, kremów, żeli oraz past, z którymi to spotkamy się każdego dnia.

Maturzysto! Czy wiesz, że zapachy można zmierzyć i czy słyszałeś o elektronicznym nosie, który może lub nie zastąpić ludzki nos? Jeśli nie, to pokażemy Ci jak to działa. Czy wiedziałeś kiedykolwiek jak ‘tańczą’ usypane ciała stale w kolumnie, gdy przepływa przez nie gaz lub ciecz? My wiemy i chcemy to pokazać Tobie. A na koniec przedstawimy Ci możliwości zastąpienia pomiarów symulacjami komputerowymi, czyli siedząc w domu, przed komputerem można być też naukowcem. To wszystko przygotowaliśmy dla Ciebie i chcemy być Twoim przewodnikiem w świecie nauki.

MODUŁ 15: Spotkanie podsumowujące w Centrum Dydaktyczno-Badawczym Nanotechnologii  (al. Piastów 45) czas trwania 60 minut.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie podsumowujące naszą Moc Naukowców. W auli Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nanotechnologii przygotowaliśmy dla maturzystów prezentację podsumowującą ofertę edukacyjną oraz zalety studiowania w ZUT i w mieście Szczecinie.

Specjaliści z poszczególnych działów uczelni zaprezentują możliwości jakie oferuje ZUT. Przykładowo, przedstawiciel Działu ds. Studenckich opowie o możliwościach otrzymania pomocy materialnej (stypendia naukowe i socjalne) i zakwaterowaniu w domach studenckich. Maturzyści dowiedzą się także o życiu studenckim, kołach naukowych, ofercie sportowej i kulturalnej oraz możliwościach rozwoju swojej kariery zawodowej.

Pracownik Działu Mobilności Międzynarodowej przedstawi kwestie związane z możliwością udziału w   międzynarodowej wymianie studenckiej, w ramach Erasmus+ i innych programów.

Spotkanie jest połączone z poczęstunkiem dla uczniów i nauczycieli oraz konkursami, w których będzie można wygrać ciekawe nagrody.