Absolwent nanotechnologii z „Diamentowym Grantem” od ministra 11.12.2019 12:33

Mgr inż. Aleksander Jan Albrecht, absolwent Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT otrzymał z rąk Jarosława Gowina „Diamentowy Grant” na realizację swojego pierwszego, samodzielnego projektu badawczego.

W ósmej edycji konkursu zespół ekspertów wyłonił 85 laureatów, których projekty uzyskały ocenę końcową nie mniejszą niż 85 pkt.

Aleksander Jan Albrecht otrzymał 220 tys. zł na realizację badań przemian fazowych nanokrystalicznych azotków żelaza o określonej wielkości krystalitów, które zrealizuje w Katedrze Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej, pod opieką naukową dra hab. inż. Dariusza Moszyńskiego, prof. ZUT.

W trakcie realizacji projektu laureaci będą mogli pobierać wynagrodzenie w wysokości do 2500 zł miesięcznie. Zwycięzcy konkursu zostali wyłonieni spośród 243 wnioskodawców w dwustopniowym postępowaniu konkursowym.

W tym roku wicepremier Jarosław Gowin przyznał ponad 17 milionów zł na finansowanie projektów wybitnie uzdolnionych studentów studiów jednolitych magisterskich lub absolwentów studiów I stopnia, prowadzących badania naukowe na wysokim poziomie i posiadających wyróżniający się dorobek naukowy.

Niezwykle ważne jest, by wyłaniającej się właśnie elicie naukowej zapewnić dogodne warunki współpracy i rozwoju nowatorskich działań badawczych. Mój resort konsekwentnie dąży do zwiększenia roli młodego pokolenia badaczy. Mamy Wam do zaoferowania wiele nowych instrumentów wsparcia. Utalentowani naukowcy, doktoranci, studenci oraz najlepsze ośrodki akademickie mogą ubiegać się o dodatkowe fundusze przyznawane w ramach różnych programów i konkursów. Wiele rozwiązań i szereg ułatwień przygotowanych z myślą o Was, znajdziecie także w Konstytucji dla Nauki ‒ podkreślał podczas uroczystej gali minister Gowin.

„Diamentowy Grant” to program, w którym nagrodzonych zostało 689 utalentowanych studentów-naukowców. Od 2012 r. MNiSW przekazało na realizację projektów naukowych z różnych dziedzin kwotę ok. 130 mln zł. Wyróżnienie jest nie tylko dużym wsparciem finansowym, ale i drogą do wcześniejszego przygotowywania rozprawy doktorskiej i rozpoczęcia pracy w pełni samodzielnego badacza.

Uroczyste wręczenie „Diamentowych Grantów” odbyło się 3 grudnia br. w Warszawie.

Na zdjęciu Aalkeksander Jan Albrecht oraz Jarosław Gowin

Fot. MNiSW