Aktualności

Chór Kameralny ZUT świętuje 30 lat istnienia 07.04.2022 13:03

30 lat istnienia świętuje Chór Kameralny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Początki zespołu sięgają jesieni 1991 roku. Od trzech dekad chórem kieruje prof. Iwona Wiśniewska-Salamon.

 

W piątek (8 kwietnia) i w sobotę (9 kwietnia) Chór Kameralny ZUT celebrować będzie swój jubileusz koncertami w kościele garnizonowym pw. św. Wojciecha w Szczecinie (8 kwietnia) oraz w Auli Audytorium Maximum na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa ZUT (9 kwietnia).

Prowadzony przez prof. Iwonę Wiśniewską-Salamon chór wykona m.in. „Stabat Mater” Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego oraz „Ave Maria” Piotra Grinholca. Towarzyszyć mu będą soliści: Nailah Vitha (Akademia Sztuki w Szczecinie), Adam Głowacki (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie) oraz Chór Reson Art Vocal Ensemble z Hiszpanii.

Jesteście muzycznym ambasadorem Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Rozsławiacie nasz uniwersytet w Polsce i na całym świecie. Swoim warsztatem muzycznym, profesjonalizmem i radością wykonywanych utworów zyskujecie ogromne rzesze wielbicieli oraz uznanie w środowisku artystycznym – powiedział prof. Jacek Wróbel, rektor ZUT.

Jak dodał, chór uświetnia najważniejsze uniwersyteckie uroczystości. „Ogromna w tym zasługa niezwykłej, charyzmatycznej i nietuzinkowej osoby – dyrygenta i pedagoga zespołu prof. Iwony Wiśniewskiej-Salamon” – przyznał prof. Wróbel.

Od ponad trzydziestu lat istnienia, zespół tworzą głównie studenci oraz szczecińscy uczniowie szkół średnich. Chór Kameralny ZUT, występował niemal w całej Europie oraz Kanadzie. Przez ostatnie 17 lat zespół wziął udział w 105 konkursach i festiwalach chóralnych. Otrzymał łącznie 69 nagród - ogólnopolskich, europejskich i światowych.

Na liczniku mamy 394 koncerty w Polsce i 224 poza jej granicami. Koncertowaliśmy m.in.: w Austrii, Belgii, Czechach, Danii, Estonii, Francji, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Holandii, oraz Kanadzie – wylicza prof. Wiśniewska-Salamon.

Początki chóru sięgają jesieni 1991 roku. Wkrótce po ukończeniu studiów dwudziestopięcioletnia Iwona Wiśniewska-Salamon - absolwentka Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu rozpoczęła poszukiwania talentów muzycznych wśród studentów Akademii Rolniczej w Szczecinie.

Lata 90. były trudnym okresem, dla wielu z nas bardzo skromnego życia, wyłączenia, braku możliwości i środków na podróżowanie. Pomimo tego, udawało nam się trafiać do wielu interesujących miejsc, śpiewać za żelazną kurtyną. Docierać poprzez muzykę do ludzi – wspomina prof. Iwona Wiśniewska-Salamon.

Iwona Wiśniewska-Salamon – profesorka, dyrygentka i dyrektorka artystyczna stworzyła wielobarwny, rozpoznawalny w Polsce i na całym świecie zespół muzyczny. W jego repertuarze znajdują się dzieła: Antoniego Vivaldiego, Franza Schuberta, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ludviga van Beethovena, kompozycje współczesne oraz opracowania przebojów muzyki rozrywkowej i filmowej.  

Chór współpracował z wieloma znakomitymi orkiestrami, w tym m.in. z Kameralną Filharmonii Gorzowskiej, Collegium Musicum z Danii, SMOK, Ocean dźwięku, zespołem „Sedina” i „Baltic Neopolis”, zespołem Muzyki Dawnej „Cappella Gedanensis” oraz Orkiestrą Wojskową w Szczecinie. W repertuarze zespołu znajduje się ok. 300 utworów. Dorobek artystyczny chóru został utrwalony na 15 płytach.

Dwudniowe uroczystości rozpoczną się w piątek, 8 kwietnia o godz. 19.00 spotkaniem w kościele garnizonowym pw. św. Wojciecha w Szczecinie (Plac Zwycięstwa 1). Jubileusz 30-lecia działalności chór zakończy sobotni koncert w Auli Audytorium Maximum na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa ZUT (ul. Juliusza Słowackiego 17). Początek wydarzenia o godz. 18.00.

Do wspólnego świętowania 30-lecia Chóru Kameralnego ZUT w Szczecinie zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Szczecina.

 

Na zdjęciu prof. Iwona-Wiśniewska Salamon