Nasz Rektor serdecznie zaprasza na wystawę fotografii autorstwa Joanny Podlasińskiej w Galerii Rektorskiej przy ul. Pułaskiego 10 13.10.2022 13:14

Otwarcie wystawy fotografii „Tajemniczy świat śluzowców i porostów Lasku Arkońskiego i Puszczy Wkrzańskiej” Joanny Podlasińskiej odbędzie się w poniedziałek, 17 października o godz. 12.00.

Wystawa będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 17.00. Wejście  do Galerii Rektorskiej od ul. Pułaskiego 10 w Szczecinie.

Zwykło się mówić, że przyroda jest źródłem natchnienia dla artystów. Dla mnie jest to niezmienne źródło fascynacji nad zróżnicowaniem form życiowych organizmów – począwszy od roślin, przez zwierzęta aż po mikroorganizmy. Mój zachwyt nad przyrodą narodził się podczas moich pobytów u dziadków. Ogródek wypełniony kwiatami, warzywniak z różnorodnością roślin, pole i łąka i pastwisko pełne fascynujących stworzeń oraz przyległy las pobudzały moją ciekawość świata.

Fotografia wkroczyła w moje życie jako element pracy – posiadanie własnych materiałów dydaktycznych obrazujących prowadzone przeze mnie zajęcia było dla mnie istotne. Zdjęcia roślin i grzybów stanowiły jednak niejako wprawkę do tego co robię obecnie.

Zafascynował mnie bowiem świat śluzowców i porostów. Organizmów mijanych przez nas podczas naszego biegu przez las i na pierwszy rzut oka niezauważanych. A jednak o tak różnorodnych formach, barwach i … skomplikowanym cyklu życiowym. powiedziała dr hab. inż. Joanna Podlasińska, prof. ZUT.

O artyście

Dr hab. inż. Joanna Podlasińska, prof. ZUT urodziła się w Łodzi. Od 35 lat mieszka w Szczecinie. Na co dzień jest wykładowcą w Katedrze Kształtowania Środowiska Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa ZUT. Jest absolwentką Akademii Rolniczej w Szczecinie. Jej praca naukowa i dydaktyczna jest ściśle związana ze środowiskiem. Należy do Niezależnego Europejskiego Stowarzyszenia Twórców "Nest - Art" im. Ewy Dąbrowskiej. Jest autorką 2 wystaw indywidualnych oraz uczestniczką 3 wystaw zbiorowych. Prowadziła warsztaty ekologiczne i fotograficzne dla uczniów ze szczecińskich szkół podstawowych i średnich.

Galeria Rektorska jest organizatorem wystaw czasowych, odbywających się od 2018 roku w holu „Starej Chemii” - Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT. Ekspozycje organizowane są przy współudziale pracujących na uniwersytecie wykładowców akademickich.