Naukowcy z ZUT pomogą zabezpieczyć szczecińskie szpitale 03.04.2020 15:44

12 500 par rękawiczek, 9 600 par ochraniaczy na buty, 2 200 czepków - naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zakończyli zbiórkę środków ochrony osobistej dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych ze szczecińskich szpitali.

„Co mamy to damy #poZUTeczni” – pod takim hasłem 30 marca br. naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie rozpoczęli zbiórkę m.in. maseczek, jednorazowych rękawiczek, fartuchów, które posiadali na wyposażeniu swoich laboratoriów i magazynów.

Od kilku dni dręczyło mnie, że w obecnej sytuacji jestem w pewnym sensie bezużyteczna. Siedzę w domu, spokojnie pracuję zdalnie, a inni narażają siebie i swoich bliskich w tej nierównej walce. Wszędzie pojawiały się informacje, że brakuje środków ochronnych w szpitalach. Pomyślałam, że mogłabym oddać swoje środki ochronne. Zadzwoniłam do moich najbliższych współpracowników, by skonsultować z nimi pomysł, który się spodobał i tak powstał nasz zespół.
Od razu zabraliśmy się do organizowania zbiórki– powiedziała dr inż. Agata Niemczyk, inicjatorka akcji.

Przez pięć dni spontanicznej zbiórki udało się zebrać 46 okularów ochronnych, 90 maseczek, 12 500 par rękawiczek, 480 fartuchów, 2 200 czepków oraz 9 600 par ochraniaczy na obuwie.

Wszystkie zebrane środki ochrony osobistej zostaną przekazane do Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie oraz Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie.

Na zdjęciu środki ochrony osobistej