Aktualności

Ogólnopolski Kongres Nauka i Media 04.03.2022 10:05

W czwartek, 3 marca w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbył się krajowy Kongres Nauka i Media. W wydarzeniu wzięli udział: naukowcy, dziennikarze, pijarowcy, rzecznicy prasowi, blogerzy, przedstawiciele świata biznesu, którzy na co dzień zajmują się popularyzowaniem i upowszechnianiem nauki na wielu płaszczyznach.

 

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie reprezentował Mateusz Lipka – rzecznik prasowy ZUT oraz Adam Matlak – student Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej, który prowadzi swój własny kanał „Allchemicy” na TikToku - popularnej wśród młodzieży platformie do nagrywania i oglądania krótkich filmów za pomocą urządzeń mobilnych.

Spotkanie to, jest świetną okazją do tego, by zdobyć nową wiedzę, posłuchać profesjonalistów, podzielić się własnym doświadczeniem. W dzisiejszym świecie walka z dezinformacją, fake newsami, teoriami pseudonaukowymi to walka z wiatrakami. Działamy, żeby to zmienić – napisał na swoim Facebooku Mateusz Lipka, rzecznik prasowy ZUT.

Wydarzenie zgromadziło ponad 100 uczestników z całej Polski. Na kongresie znaleźli się reprezentanci z różnych środowisk. Naukowcy i popularyzatorzy nauki oraz przedstawiciele świata mediów i biznesu wypracowali wspólnie „Manifest Popularyzatora Nauki”. Kompleksowy spis kluczowych kompetencji koniecznych do skutecznej komunikacji naukowej oraz form efektywnego uprawiania komunikacji naukowej będzie ogólnodostępnym dokumentem, pigułką wiedzy i kopalnią inspiracji.

Kongres jest platformą wymiany doświadczeń i postaw wobec aktualnych i przyszłych wyzwań stojących przed popularyzacją i komunikacją naukową w ogóle – napisali na swoim Facebooku, Rzecznicy Nauki.

Dodając - Przekuwamy frustrację i bezsilność wobec pandemicznej infodemii oraz panującej aktualnie wojny informacyjnej w zapał do działania. Chcemy poszerzyć nasze zrozumienie potrzeb odbiorców naszych działań popularyzatorskich aby skuteczniej budować zaufanie społeczne wobec autorytetów naukowych. Wierzymy, że dokładamy tą aktywnością swoją cegłę do budowy społeczeństwa opartego na wiedzy.

Projekt finansowany jest ze środków „Doskonała Nauka” Ministerstwa Edukacji i Nauki.