Aktualności

Piąta Międzynarodowa Konferencja Mechatroniki 2021 08.09.2021 13:18

Inteligentne systemy, sieci czujników, zastosowania medyczne i biomedyczne, interakcje człowiek-maszyna, autonomiczne roboty i pojazdy – to tylko niektóre tematy zaplanowane na 5. Międzynarodową Konferencję Mechatroniki 2021 organizowaną przez Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT.

 

To wydarzenie skierowane jest do naukowców oraz osób powiązanych ze środowiskiem przemysłowym. Tegoroczna, piąta już edycja, ze względu na sytuację epidemiczną związaną z pandemią COVID-19, przebiega hybrydowo. Kongres odbywa się w dniach 8-10 września.

Celem konferencji jest integracja środowisk naukowych oraz środowiska przemysłowego. Chcemy zaprezentować wspólnie opracowane rozwiązania. Pokazy najnowocześniejszego sprzętu i aparatury odbywają się w hali technologicznej. W spotkaniu weźmie udział prawie 200 osób, część z nich za pośrednictwem transmisji internetowych – tłumaczy prof. Mirosław Pajor, dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT.

Istotną częścią tego spotkania będzie uroczystość nadania imienia prof. Wiesława Olszaka uniwersyteckiej hali technologicznej. Prof. Olszak, był wybitnym uczonym i specjalistą w dziedzinie budowy i eksploatacji maszyn, wychowawcą wielu pokoleń szczecińskich inżynierów
i naukowców. Wydarzenie odbędzie się 9 września, w czwartek o godz. 9.00. Pamiątkową tablicę odsłoni prof. Jacek Wróbel, rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

W programie tegorocznej edycji 5. Międzynarodowej Konferencji Mechatroniki zaplanowano również panele tematyczne z udziałem ekspertów z całego świata, które będą dotyczyły m.in. obszarów takich jak: sieci czujników, materiałów w rozmiarach nano i mikro, podstaw mechatroniki, materiałów organicznych, hybrydowych i kompozytowych.

Dodatkowo, 9 września odbędzie się 20. Szczecińskie Seminarium Spawalnicze.

Dla uczestników przygotowaliśmy mnóstwo ciekawych wykładów. W tym roku skupimy się na nowych trendach w spawalnictwie, spawaniu zaawansowanych materiałów, wykorzystaniu nowoczesnych technik komputerowych i badawczych, prezentacji najnowocześniejszego sprzętu spawalniczego oraz integracji środowiska inżynierów spawalników – tłumaczy Michał Kawiak, kierownik Laboratorium Politest ZUT.

Więcej informacji na temat konferencji oraz ramowy plan można zobaczyć na stronie.

Wydarzenie transmitowane jest na żywo na kanale YOUTUBE.

Agenda oraz szczegółowe informacje na temat 20. Szczecińskiego Seminarium Spawalniczego znajdują się na stronie.