Aktualności

Prof. El Fray z amerykańskim stypendium 07.11.2019 08:59

Prestiżowe stypendium z amerykańskiego programu Fulbrighta otrzymała prof. Mirosława El Fray z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Dzięki niemu będzie mogła przez cztery tygodnie prowadzić badania w Stanach Zjednoczonych.

 

W ramach stypendium prof. El Fray zrealizuje projekt Kataliza enzymatyczna „zielonych polimerów” w The Ohio State University, pod okiem wybitnej specjalistki z zakresu inżynierii i chemii polimerów prof. Judit E. Puskas. Będą to prace eksperymentalne nad nowymi materiałami polimerowymi, do syntezy których wykorzystane zostaną enzymy jako naturalne katalizatory.

Dzięki stypendium Fulbrighta będę miała możliwość korzystania z najnowszej infrastruktury badawczej. To prestiżowe wyróżnienie jest bardzo ważne dla wzmocnienia roli kobiet w światowej nauce – zaznaczyła prof. dr hab. inż. Mirosława El Fray.

Laureatka stypendium Fulbrighta to specjalistka z zakresu inżynierii biomateriałów polimerowych. Od 2013 r. pełni funkcję dyrektora Centrum Dydaktyczno -Badawczego Nanotechnologii ZUT. W swojej karierze naukowej prof. El Fray kierowała 9 projektami badawczymi, 3 projektami międzynarodowymi (w ramach umów bilateralnych) oraz 2 finansowanymi z funduszy strukturalnych UE. 

W konkursie wzięło udział 22 naukowców z całego kraju. W wyniku procedury obejmującej ocenę merytoryczną projektu przygotowaną przez 3 niezależnych ekspertów oraz rozmowę kwalifikacyjną z kandydatami, przyznano 5 nagród stypendialnych. Oprócz prof. Mirosławy El Fray do Stanów Zjednoczonych polecą dr hab. Robert Czajkowski z Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, dr Maria Górna i dr hab. Joanna Sułkowska z Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr inż. Dawid Janas z Politechniki Śląskiej.

Fulbright STEM Impact Award to program stypendialny dla aktywnych badaczy reprezentujących dziedziny STEM (ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics). Jego cel to wspieranie współpracy na rzecz rozwoju nauki, kultury oraz relacji międzyludzkich, a także międzyinstytucjonalnych. W Polsce program administrowany jest przez Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta i finansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz amerykańskiego Departamentu Stanu.

Dzięki przyznanym stypendiom ponad 2000 utalentowanych polskich studentów, doktorantów i pracowników naukowych podjęło studia lub zrealizowało projekty badawcze oraz dydaktyczne w USA. Program Fulbrighta jest obecny w Polsce nieprzerwanie od 1959 r.