Aktualności

Trwają zapisy na "Nakręconą Naukę" - darmowy kurs tworzenia video dla popularyzatorów 23.09.2021 11:31

„Nakręcona Nauka” to kurs skierowany do naukowców oraz pasjonatów nauki, którzy chcą zacząć tworzyć filmy popularnonaukowe. Fundacja Marsz dla Nauki oraz Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki po raz drugi przygotowuje cykl 14 filmów, w których popularyzatorzy z całej Polski podpowiedzą w jaki sposób stworzyć dobre video o tematyce naukowej.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak przygotować plan zdjęciowy, ustawić światło, nagrać dźwięk, zmontować film, przygotować narrację swojego filmu, dopasować sposób mówienia do publiczności, zaprezentować siebie przed kamerą, napisać scenariusz, a także co właściwie zrobić po opublikowaniu filmu, to „Nakręcona Nauka” - pierwszy tego rodzaju projekt w Polsce jest dla Ciebie.

Zagadnienia będą przedstawione w sposób przystępny dla osób podejmujących pierwsze kroki w nagrywaniu. Każdy odcinek "Nakręconej Nauki" będzie uzupełniony o ćwiczenia i praktyczne sposoby, dzięki którym odbiorcy będą mogli łatwo zacząć eksperymentować z tworzeniem własnych filmów popularnonaukowych. W domowych warunkach, bez nadmiernych inwestycji.

Pierwsza edycja kursu pokazała nam, że jest wiele osób, które mają fascynujące rzeczy do przekazania na temat nauki, ale brakuje im czasem finalnego impulsu do rozpoczęcia popularyzowania. Naszą misję widzimy w przekazaniu warsztatu oraz wyposażenie w pewność siebie naukowców, którzy chcieliby dzielić się swoją wiedzą szerzej - mówi Magda Jagielska inicjatorka akcji.

Zainteresowani naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie mogą aplikować przez stronę akcji Nakręcona Nauka. Kurs wystartuje 11 października i potrwa do 3 grudnia 2021 roku.

Szkolenie uzupełnia „Naukowe Wyzwanie Video”, czyli akcję skupiającą kursantów oraz popularyzatorów nauki na wspólnej, zamkniętej grupie w mediach społecznościowych. Jej członkowie będą mogli dzielić się swoimi doświadczeniami, a także dostać wsparcie i informacje zwrotne od doświadczonych popularyzatorów nauki, autorów kursu oraz gości specjalnych - dziennikarzy i rzeczników prasowych uczelni wyższych.

W ramach kursu można również zaaplikować o mentoring indywidualny i omówić nurtujące kwestie z wybranym specjalistą 1-1. W grupie mentorów „Nakręconej Nauki” znaleźli się m.in. Magda Jagielska, Dariusz Aksamit, Elżbieta Pogoda, Mariusz Gogól, Beata Kawczyńska oraz Mateusz Lipka – rzecznik prasowy ZUT. Kurs i wsparcie mentorskie będą darmowe. 

Liczba miejsc jest ograniczona. O przyjęciu zdecyduje wybór na podstawie aplikacji zgłoszeniowych w formularzu.