Aktualności

Wernisaż wystawy „Miejsca” Zbigniewa Blekiewicza 11.03.2022 09:43

Galeria Rektorska zaprasza na wernisaż wystawy „Miejsca” Zbigniewa Blekiewicza w poniedziałek, 14 marca o godz. 12.00.

Wystawa będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 17.00. Wejście do Galerii Rektorskiej od ul. Pułaskiego 10 w Szczecinie.

W malarstwie wykorzystuję ideę płaskiej kompozycji kubistycznej, odnoszącej się do otaczającej nas przestrzeni, podkreślając znaczenie cech obrazu, w którym najważniejszą rolę odgrywa kolor, forma, kontrast, układ kompozycyjny. Rzeczywistości nie przedstawiam w sposób realistyczny. Interesuje mnie obraz będący syntezą i metaforą otaczających nas zjawisk – mówi Zbigniew Blekiewicz.

Jak dodał - inspirują mnie występujące wokół nas przeciwieństwa, które powodują, że świat jawi nam się w swoim pełnym wymiarze. Pion przeciwstawiony poziomowi, forma miękka obok twardej, linia krzywa wobec prostej, powierzchnia gładka względem chropowatej, płaszczyzna duża wobec małej, powierzchnia jasna kontrastująca z ciemną, forma statyczna wobec dynamicznej. Przeciwieństwa te wyzwalają napięcia i związane z nimi odczucia i emocje prowokujące do formułowania myśli i wniosków. W obrazach pragnę znaleźć poczucie jedności, pojednania i scalenia tych kontrastowych elementów w harmonijną kompozycję malarską. 

 

O artyście

Zbigniew Blekiewicz - urodzony w Gdańsku w 1957 roku. Studia na Wydziale Malarstwa i Grafiki ASP w Gdańsku ukończył w 1989 roku w pracowni prof. Hugona Laseckiego oraz prof. Włodzimierza Łajminga. W latach 2001 – 2011 adiunkt w Pracowni Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych na Wydziale Malarstwa ASP w Gdańsku. Od 2013 adiunkt w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Budownictwa i Architektury - od 2021 Wydziale Architektury ZUT. Na swoim koncie ma liczne nagrody i wyróżnienia m.in. w 5. Ogólnopolskiej Wystawie "Muzyka w malarstwie". Laureat nagrody w konkursie „Wiersz + Obraz”. W 2020 roku otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie „PANDEMIA. Sztuka w czasach zarazy”.

Galeria Rektorska jest organizatorem wystaw czasowych, odbywających się od 2018 roku w holu „Starej Chemii” - Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT. Ekspozycje organizowane są przy współudziale pracujących na uniwersytecie wykładowców akademickich.