Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie zakończył modernizację rektoratu 17.05.2022 09:30

Zakończyła się modernizacja wnętrz zabytkowego gmachu rektoratu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie – dawnego domu dyrektorów zespołu szkół zawodowych: Królewskiej Szkoły Budowlanej, Królewskiej Szkoły Budowy Maszyn oraz Królewskiej Szkoły Maszynistów Okrętowych. Po trzech latach prac obiekt odzyskał historyczną kolorystykę i pierwotny blask oraz został przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Inwestycja kosztowała ponad 6 mln zł.

Budynek, w którym mieści się rektorat ZUT-u, został dobudowany w 1903 r. jako willa mieszkalna dyrektorów zespołu szkół zawodowych: Królewskiej Szkoły Budowlanej (Königlische Baugewerkschule), Królewskiej Szkoły Budowy Maszyn (Königliche Maschinenbauschule)
i Królewskiej Szkoły Maszynistów Okrętowych (Königliche Seemaschinistenschule).

W 1946 r. gmach przeznaczono na siedzibę wydziałów Szkoły Inżynierskiej, na bazie której w 1955 r. utworzona została Politechnika Szczecińska, a w 2009 r. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. W byłym budynku mieszkalnym dla dyrektorów, umieszczono rektorat. Obiekt nadal jest siedzibą władz uniwersytetu.

Odnowiony rektorat ma przede wszystkim służyć społeczności akademickiej. W zmodernizowanej części znajdą się działy: administracji centralnej, nauki, kadr, audytorów, radców prawnych i kwestura.

W wyniku prac budynek został wyposażony w nowoczesne rozwiązania oraz urządzenia techniczne m.in.: dwie windy, kontrolę dostępu oraz klimatyzację. Dodatkowo został przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

W ramach renowacji wykonano prace konserwatorskie z przywróceniem historycznej kolorystyki oraz odsłonięciem polichromii klatki schodowej na rzucie nieregularnego sześciokąta, konserwację sztukaterii pomieszczeń pierwszego i drugiego piętra, konserwację i odtworzenie stolarek wewnętrznych, wymianę podłóg z zachowaniem i częściowym odtworzeniem posadzek z lastryka.

W przyszłości uczelnia planuje również modernizację elewacji zabytkowej willi. Prace konserwatorskie zostały odebrane przez Michała Dębowskiego, miejskiego konserwatora zabytków, 30 marca 2022 r. Koszt inwestycji to ponad 6 mln zł.

Fot. Marek Dudek