Aktualności

JPI Oceans – przedsięwzięcie dotyczące hałasu pod wodą w środowisku morskim 24.01.2022 08:50

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju informuje o naborze wniosków do międzynarodowego konkurs, którego celem jest osiągnięcie dobrego stanu środowiska europejskich mórz i oceanów działając na rzecz polityk niebieskiej gospodarki i niebieskiego wzrostu tzw. blue economy i blue growth poprzez wypracowanie systemowego podejścia w zakresie polityk i zarządzania wobec współczesnych wyzwań eksploatacji mórz i oceanów oraz wsparcie eksperymentalnych działań badawczych nad pojawiającą się kwestią zanieczyszczeń i skumulowanych skutków zaburzeń antropogenicznych w europejskich morzach i oceanach.

Zakres tematyczny
Theme 1: Effects of anthropogenic noise pollution on marine ecosystems;
Theme 2: Innovative seismic sources as an option for quieter and effective alternatives to conventional marine geophysical exploration.

Środki finansowe mogą być przeznaczone przez:

  • Organizacje badawcze na badania podstawowe, badania przemysłowe, prace rozwojowe
  • Przedsiębiorstwa na badania przemysłowe, prace rozwojowe

Konsorcjum musi obejmować kwalifikujących się partnerów badawczych i/lub partnerów przemysłowych z co najmniej dwóch krajów biorących udział w przedsięwzięciu. Zachęca się jednak do zaangażowania większej liczby krajów. Nie określono maksymalnej liczby partnerów.

Na dofinansowanie udziału polskich podmiotów w projektach wyłonionych w ramach konkursu NCBR przeznaczyło budżet w wysokości 300 000 euro. Dofinansowanie udziału jednego polskiego partnera w projekcie nie może przekroczyć 100 000 EUR. W przypadku grupy podmiotów maksymalna wysokość dofinansowania jest wielokrotnością liczby polskich partnerów w projekcie. Poziom dofinansowania uzależniony jest od rodzajów prac przewidzianych w projekcie.

Procedura aplikacyjna jest jednoetapowa – wnioski można składać do 28 lutego 2022 r. Nabór wniosków międzynarodowych odbywa się poprzez system elektroniczny dostępny na stronie.

Wnioskodawcy, których wniosek znajdzie się na międzynarodowej liście projektów rekomendowanych do finansowania, zostaną poproszeni o przygotowanie krajowego wniosku o dofinansowanie. Wnioski zostaną ocenione przez Interdyscyplinarny Zespół Ekspertów ds. Programów Międzynarodowych pod kątem zasadności wnioskowanej kwoty dofinansowania.

W przypadku, gdy w projekcie uczestniczy więcej niż jeden polski podmiot, wniosek krajowy jest składany wspólnie przez konsorcjum polskich podmiotów. Grupa podmiotów dodatkowo przygotowuje wewnętrzną umowę konsorcjum, która zabezpieczy prawa i obowiązki polskich partnerów w trakcie realizacji projektu. Dokument ten nie ma wpływu na relacje z partnerami z zagranicy, ani na członkostwo w konsorcjum międzynarodowym.
Jest formalnym usprawnieniem współpracy z NCBR oraz stanowi warunek złożenia wniosku krajowego.

Warunkiem zawarcia umów krajowych jest podpisanie Memorandum of Understanding (MoU) pomiędzy JPI Oceans a NCBR.

Więcej informacji na stronie NCBR.