Szkolenie on-line: Skuteczne wyszukiwanie cytowań w bazach danych 01.10.2021 00:00

Zapraszamy wszystkich nauczycieli akademicki ZUT zainteresowanych zdobyciem nowej wiedzy i umiejętności na szkolenie on-line poświęcone wyszukiwaniu i interpretacji danych o cytowaniach.

Termin szkolenia:

• 19 października 2021 r., w godz. 09:00-15:00

W programie szkolenia m.in.:

• gdzie szukać cytowań?
  • czym jest liczba cytowań?
  • jak szukać cytowań indywidualnego badacza?
  • jak szukać cytowań czasopisma?
  • czy Impact Factorem można mierzyć dokonania badacza?
  • czy warto założyć konto w Google Scholar?
  • czy można sumować dane o cytowaniach uzyskane z różnych źródeł?
  • czy są „gorsze” i „lepsze” cytowania?
  • czym są autocytowania?
  • dlaczego z różnych źródeł otrzymujemy różne dane?
  • jakie mogą być przyczyny braku cytowań w bazach danych?
  • skąd się biorą różnice w liczbie cytowań przedstawicieli różnych dyscyplin?

Szkolenie poprowadzi dr Aneta Drabek - starszy kustosz dyplomowany w Bibliotece Uniwersytetu Śląskiego, która Przygotowuje analizy bibliometryczne (w tym analizy cytowań) dla pracowników UŚ oraz innych instytucji. Od ponad 15 lat współtworzy bazę Arianta – Naukowe i Branżowe Polskie Czasopisma Elektroniczne. Prowadzi badania skupione wokół bibliometrii i naukometrii (zwłaszcza zagadnień związanych z oceną czasopism i analizą cytowań), zagadnień związanych z open access, a także czasopism elektronicznych.

Zapisy na szkolenie prowadzone są za pośrednictwem portalu rekruter.

Wydarzenie będzie realizowane przy użyciu komunikatora Teams, dlatego uczestnicy muszą posiadać:

• komputer ze stabilnym podłączeniem do Internetu,
  • zainstalowaną aplikację Teams bądź przeglądarkę internetową (preferowany Chrome lub Edge).

Zaakceptowani uczestnicy wydarzenia otrzymają mail ze wszystkimi niezbędnymi informacjami, w tym link, który pozwoli na udział w wydarzeniu.

15 minut przed oficjalnym czasem rozpoczęcia wydarzenia będzie otwarty „wirtualny pokój szkoleniowy”. Jest to okazja na przetestowanie połączenia.

Regulamin uczestnictwa

Udział w zajęciach jest bezpłatny, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.