Strona ZUT laureatem VIII edycji konkursu Strona Internetowa bez Barier oraz konkursu „Serwis www bez barier”

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie wyróżniony w Sejmie

Pod honorowym patronatem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego w Sali Kolumnowej w poniedziałek 10 czerwca odbyła się konferencja "Włączenie Cyfrowe. AccessTech 2019".

Podczas wydarzenia zaprezentowano doroczny Raport Dostępności 2019 i rozstrzygnięto X edycję konkursu "Strona Internetowa bez Barier", w którym ZUT w Szczecinie otrzymał prestiżowe wyróżnienie.

„Strona Internetowa bez Barier" to konkurs, którego celem jest wyłonienie i nagrodzenie serwisów internetowych, najlepiej dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, starszych i narażonych na wykluczenie cyfrowe.

Podstawowym kryterium oceny jest stan dostępności strony www dla jak największej ilości użytkowników niezależnie od ich niepełnosprawności, wieku, zamożności, zastosowanego sprzętu oraz oprogramowania. Analiza serwisów składała się z kilku etapów. Najpierw eksperci ds. dostępności przeprowadzają wstępna selekcję stron www, aby następnie przejść do szczegółowej kontroli dostępności. Na koniec grupa konsultantów z niepełnosprawnościami: niedowidzący, niewidzący i niesłyszący przeprowadza serię zadań charakterystycznych dla danego serwisu. Całe badanie jest wykonane w oparciu o metodologię opracowaną przez Fundację Widzialni i Uniwersytet Śląski.

fot. Magda Pawluczuk

Wyróżnienie dla ZUT-u w Szczecinie odebrała Anna Czekalska - administrator serwisu www.zut.edu.pl i koordynator ds. stron internetowych, która na co dzień tworzy serwis www ZUT wdrażając standardy WCAG 2.1, szkoli redaktorów treści w tym zakresie i koordynuje ich pracę.

„Dostępność to proces. Nie wystarczy raz przygotować poprawnie stronę by była dostępna na długo ale cały czas trzeba rzetelnie nad nią  pracować i stać na straży standardu WCAG 2.1 by nie zaprzepaścić tej pracy.
Nagroda jest potwierdzeniem, że warto wymagać od siebie i od innych spełniania standardu na co dzień i że strona internetowa ZUT ciągle trzyma wysoki poziom dostępności.”
– powiedziała Anna Czekalska z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Konkurs „Strona Internetowa bez Barier"  jest wydarzeniem organizowanym cyklicznie. Działanie realizowane jest przez Fundację Widzialni przy współpracy z Szerokim Porozumieniem na Rzecz Umiejętności Cyfrowych.

Więcej informacji o Konferencji Włączenie Cyfrowe oraz Raport Dostępności 2019 - ciekawa lektura jak ocenione zostały strony najważniejszych instytucji w Polsce.

ZUT po raz kolejny nagrodzony w ogólnopolskim konkursie „Serwis www bez barier” 2018

17 listopada 2018 roku w warszawskiej Arenie Ursynów odbyła się 23. Wielka Gala Integracji – największe w Polsce święto osób z niepełnosprawnością. Podczas Gali nagrodzono stronę Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie – www.zut.edu.pl, w kategorii „Serwis www bez barier".

To już drugie tak znaczące wyróżnienie dla ZUT za dostosowanie stron www do standardu WCAG 2.0 – Web Content Accessibility Guidelines. WCAG 2.0 to szeroki wachlarz rekomendacji dotyczących tworzenia stron  internetowych bardziej dostępnymi. Wyróżnienie to oznacza, że serwis  jest przyjazny i dostosowany do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami: niewidomych, słabowidzących, niesłyszących, czy z ograniczeniami narządu ruchu.

Kapituła Konkursu nagrodziła serwis uczelni www.zut.edu.pl, który jest nie tylko  zgodny z wymogami WCAG 2.0, ale też od lat konsekwentnie prowadzony i uzupełniany w sposób przyjazny osobom z niepełnosprawnością. – czytamy w uzasadnieniu Kapituły Konkursu „Serwis www bez barier”.

Nagrodę dla ZUT w Szczecinie odebrała Anna Czekalska – koordynator ds. stron internetowych, administrator serwisu www.zut.edu.pl, która na co dzień tworzy serwis www ZUT wdrażając standardy WCAG 2.0, szkoli redaktorów treści w tym zakresie i koordynuje ich pracę.

„Jestem dumna, że strona internetowa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie została nagrodzona w konkursie „Strona www bez barier”. Dostępność to proces. Nie wystarczy raz przygotować poprawnie stronę by była dostępna na długo ale cały czas trzeba rzetelnie nad nią  pracować i stać na straży standardu WCAG 2.0 by nie zaprzepaścić tej pracy.
Nagroda jest potwierdzeniem, że warto wymagać od siebie i od innych spełniania standardu na co dzień i że strona internetowa ZUT ciągle trzyma wysoki poziom dostępności.”
– powiedziała Anna Czekalska z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Po raz pierwszy nagrodę za dostępność strony www dla osób z niepełnosprawnością Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie otrzymał 25 kwietnia 2017 roku podczas konferencji „Włączenie Cyfrowe” z rąk ministra Marka Zagórskiego i przewodniczącego Rady Fundacji Widzialni Artura Marcinkowskiego. Wtedy to, ZUT w Szczecinie był laureatem VIII edycji konkursu „Strona Internetowa bez Barier”.

Wielka Gala Integracji to największe święto osób z niepełnosprawnością w Polsce, organizowane z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, podsumowujące roczne działania Integracji na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Fotograf: Jacek Urbaniak

Strona ZUT laureatem VIII edycji konkursu "Strona Internetowa bez Barier" 2017

W dniu 25 kwietnia 2017 r. w gmachu Sejmu RP podczas konferencji Włączenie Cyfrowe odbyło się uroczyste wręczenie statuetek laureatom konkursu Strona Internetowa bez Barier.

Nagrodę przyznawano w kategoriach:

  • Najlepszy z Najlepszych
  • strona publiczna powyżej 100 podstron
  • strona publiczna do 100 podstron
  • strona niepubliczna do 100 podstron
  • strony powstałe w oparciu o Szablony Polskiej Akademii

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie zdobył statuetkę w kategorii strona publiczna powyżej 100 podstron.

Konkurs zorganizowany był pod patronatem honorowym m.in. Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Rzecznika Praw Obywatelskich .

Nagrodę z rąk ministra Marka Zagórskiego i przewodniczącego Rady Fundacji Widzialni Artura Marcinkowskiego odebrała mgr inż.  Anna Czekalska - administrator serwisu ZUT, koordynator ds. stron internetowych.

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie jest pierwszą uczelnią wyższą nagrodzoną w konkursie Strona Internetowa bez Barier za swoją stronę główną.

Więcej informacji na stronie konkursu Strona Internetowa bez Barier.