Konkurs LIDER XI rozstrzygnięty! 3 projekty z ZUT otrzymały dofinansowanie 23.09.2020 09:49

Zakończyła się XI edycja programu „Lider”, skierowanego do młodych naukowców, którzy poszerzają swoje kompetencje w samodzielnym planowaniu prac badawczych oraz zarządzaniu własnym zespołem badawczym podczas realizacji projektów, których wyniki mogą mieć zastosowanie praktyczne oraz posiadają potencjał wdrożeniowy. Do XI edycji programu „Lider” swoje pomysły zgłosiło 254 młodych badaczy z całej Polski.

W XI edycji programu do grona liderów dołączyło 60 zdolnych badaczy, którzy otrzymali łączne dofinansowanie w wysokości niemal 85 milionów złotych na prowadzenie innowacyjnych badań, z czego prawie 4,5 mln zł trafi do naukowców z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju doceniło 3 projekty, które opracowali naukowcy z dwóch wydziałów:

1. Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa, projekt pn. ,,Rozwój innowacyjnych bioaktywnych fermentowanych wegańskich produktów spożywczych z wybranych makuchów dostępnych na rynku polskim/ProBioVege”, kierownik projektu: dr inż. Łukasz Łopusiewicz, przyznane dofinansowanie: 1 328 757,50 zł.
  2. Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej, projekt pn. ,,Samoprzylepne kleje silikonowe do zastosowań specjalnych/SPECSIL”, kierownik projektu: mgr inż. Adrian Antosik, przyznane dofinansowanie: 1 500 000,00 zł.
  3. Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej, projekt pn. ,,Opracowanie technologii otrzymywania nowych modyfikacji leków o zwiększonej przenikalności przez skórę/Aminoprofen”, kierownik projektu: dr inż. Paula Ossowicz, przyznane dofinansowanie: 1 500 000,00 zł.

Kierownikom projektów serdecznie gratulujemy sukcesu!