metryka
Jednostka organizacyjna | Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa |
Nazwa | rolnictwo i ocena stanu upraw rolniczych |
Forma studiów | niestacjonarna |
Poziom kształcenia | studia podyplomowe |
Wymagane wykształcenie | wyższe |
Limit | 15 miejsc |
Opłata za studia | 5 000 zł |
Opis studiów
Adresaci, do których skierowana jest oferta studiów podyplomowych
Studia podyplomowe rolnictwo i ocena stanu upraw rolniczych skierowane są do absolwentów studiów wyższych, zajmujących się lub planujących pracę w ubezpieczaniach upraw rolniczych, w doradztwie rolniczym, komisjach jednostek terytorialnych i innych organizacjach zajmujących się szacowaniem szkód rolniczych oraz planujących poszerzyć swoja wiedzę rolniczą dla potrzeb prowadzenia działalności rolniczej (nabycia uprawnień rolniczych).
Cel studiów
Celem studiów podyplomowych rolnictwo i ocena stanu upraw rolniczych jest uzyskanie najnowszej i kompleksowej wiedzy z zakresu produkcji rolniczej obejmującej:
- uwarunkowania glebowe i klimatyczne produkcji roślinnej, biologię roślin uprawnych, technologie uprawy roli i roślin (m. in. zmianowanie, odmiany, nawożenie, ochrona, zbiór), podstawy ogrodnictwa, łąkarstwo;
- zasady chowu, podstawy żywienia oraz fizjologii zwierząt gospodarskich;
- nowe kierunki w uprawie roślin (uproszczenia uprawy, rośliny energetyczne, rolnictwo precyzyjne, rolnictwo ekologiczne, nowe kierunki w konstrukcji i użytkowaniu maszyn rolniczych); wiedzę i umiejętności dotyczące organizacji gospodarstw rolnych oraz prowadzenia rachunkowości rolniczej;
- możliwości i warunki uzyskania dotacji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz płatności bezpośrednich;
- poznanie metod i sposobów oceny stanu upraw rolniczych
Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych nauczycieli akademickich Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa (z ponad 65-letnią tradycją kształcenia rolniczego), nauczycieli z innych wydziałów ZUT oraz pracowników spoza uczelni (np. KOWR i ARiMR z Oddziałów w Szczecinie). Zajęcia terenowe będą realizowane w Rolniczej Stacji Doświadczalnej w Lipniku gdzie omawiane są technologie uprawy roli i roślin, przechowalnictwo płodów rolnych oraz w specjalistycznych gospodarstwach z produkcją roślinną i zwierzęcą (np. bydła i owiec) czy prowadzących produkcję warzywniczą i sadowniczą. Szczególny nacisk w programie studiów będzie kierowany na aspekt poznania metod i oceny stanu upraw rolniczych wynikających z ich stanu fizjologicznego, agrotechnicznego, klimatycznego lub wynikających z innych przyczyn (np. szkód spowodowanych przez szkodniki i choroby roślin, zwierzynę płowa.
Studia kończą się egzaminem końcowym oraz wydaniem świadectwa ukończenia studiów podyplomowych.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi absolwent studiów podyplomowych uzyskuje kwalifikacje rolnicze, możliwość udziału w komisjach i jednostkach administracyjnych (np. ubezpieczeniowych, gminnych, powiatowych) oceniających stan upraw rolniczych, poświadczone świadectwem ukończenia studiów, pozwalające na zakup ziemi oraz ubieganie się o środki z funduszy i programów unijnych wspierających polskie rolnictwo.
Czas trwania
Zajęcia realizowane są w formie wykładów, ćwiczeń i zajęć terenowych stacjonarnie na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie ul. Juliusza Słowackiego 17 lub w terenie.
Zjazdy realizowane są w formie studiów niestacjonarnym w soboty i niedziele i trwają 2 semestry.
Szczegółowy rozkład zajęć w semestrze zostanie podany do wiadomości przed rozpoczęciem semestru
Terminy rekrutacji
Rejestracja w Internetowej Rekrutacji Kandydatów IRK | 24 maja – 15 października 2024 r. |
Składanie kompletu dokumentów | 24 maja – 15 października 2024 r. |
Przyjęcia na studia podyplomowe odbywają się zgodnie z kolejnością składania przez kandydatów kompletu dokumentów, po uprzednim zarejestrowaniu się w IRK.
Wykaz dokumentów
Kandydat po zarejestrowaniu się w Internetowej Rekrutacji Kandydata, zobowiązany jest złożyć następujący komplet dokumentów:
- kwestionariusz osobowy (wydruk z Internetowej Rekrutacji Kandydata IRK);
- kserokopia dyplomu ukończenia studiów wyższych potwierdzona przez Uczelnię - oryginał dyplomu do wglądu komisji rekrutacyjnej;
- jedna aktualna fotografia
W przypadku kandydatów cudzoziemców dodatkowo:
- należy złożyć kserokopię paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość kandydata - oryginał dokumentu do wglądu komisji rekrutacyjnej;
- kandydat musi posiadać potwierdzoną znajomość języka polskiego;
- zaleca się, aby zagraniczne dokumenty o wykształceniu były odpowiednio zalegalizowane lub opatrzone apostille;
- dokumenty sporządzone w języku obcym powinny zostać przetłumaczone na język polski przez polskiego tłumacza przysięgłego lub tłumacza w kraju macierzystym kandydata, z tym że tłumaczenie takie powinno zostać potwierdzone przez polskiego konsula urzędującego w tym kraju.
Dokumenty należy złożyć w sekretariacie studiów podyplomowych rolnictwo i ocena stanu upraw rolniczych osobiście lub pocztą tradycyjną (zalecamy - list polecony za potwierdzeniem zwrotnym) lub kurierem.
Adres: Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa ul Juliusza Słowackiego 17, 71-434 Szczecin, z dopiskiem - Studia podyplomowe rolnictwo i ocena stanu upraw rolniczych.
Opłaty
Całkowity koszt studiów: 5 000 zł (2 semestry).
Uwaga!
Istnieje możliwość dokonania opłaty w ratach.
Możliwość wystawienia faktury.
ZUT nie pobiera opłat z tytułu wpisowego oraz opłaty rekrutacyjnej.
Kontakt
Kierownik:
dr inż. Grzegorz Jarnuszewski
tel. 91 449 64 10
e-mail: grzegorz.jarnuszewski@zut.edu.pl
Pozostałe informacje