Ochrona środowiska

metryka

WydziałWydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa
Kierunekochrona środowiska
Forma i poziom studiówstacjonarne II stopnia
Tytuł zawodowy absolwentamagister inżynier
Czas3 semestry
Limit30 miejsc

Opis kierunku

OPIS KIERUNKU

Ochrona środowiska to dziedzina łącząca wiele zagadnień z obszaru nauki i praktyki zarządzania środowiskiem. Studiując na tym kierunku zdobędziesz wszechstronną wiedzę dotyczącą procesów zachodzących w środowisku. Poznasz metody racjonalnego kształtowania oraz właściwego gospodarowania zasobami środowiska zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, a także efektywne sposoby przeciwdziałania skutkom degradacji środowiska przyrodniczego.

CZEGO SIĘ NAUCZYSZ

Zdobędziesz wszechstronną wiedzę dotyczącą stosowania najnowszych procedur badawczych (biologicznych, chemicznych, fizycznych) związanych z wpływem oddziaływań antropogenicznych na środowisko przyrodnicze. Poznasz zasady monitoringu i kształtowania środowiska z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju. Zdobędziesz wiedzę z zakresu zarządzania środowiskiem, a także systemu prawnego dotyczącego ochrony środowiska, który określa zasady gospodarowania środowiskiem oraz umożliwia egzekwowanie obowiązków ciążących na podmiotach korzystających ze środowiska. Zapoznasz się z metodyką prowadzenia badań dokumentujących stan środowiska w celu planowania działań naprawczych.

TWOJA KARIERA ZAWODOWA

Będzie zależała od Twoich preferencji w wyborze formy zatrudnienia, tj.

  • prowadzenia własnej działalności gospodarczej - doradztwo, wypełnianie obowiązków przedsiębiorców przy korzystaniu ze środowiska,
  • zatrudnienia w sektorze publicznym bądź prywatnym - inspektor, specjalista ds. ochrony środowiska.

Termin rekrutacji

HARMONOGRAM NABORU NA STUDIA STACJONARNE II STOPNIA ROZPOCZYNAJĄCE SIĘ OD SEMESTRU LETNIEGO

rejestracja w Internetowej Rekrutacji Kandydatów IRK

 15 styczna - 13 lutego 2024 r.

testy kwalifikacyjne 

 15 lutego - 16 lutego 2024 r.

ogłoszenie wyników testów kwalifikacyjnych

 20 lutego 2024 r.

składanie kompletu dokumentów przez kandydatów

 20 lutego - 1 marca 2024 r.

ogłoszenie wyników rekrutacji

 4 marca 2024 r.

W przypadku gdy liczba kandydatów przyjętych na studia nie wyczerpie planowanego limitu przyjęć na dany kierunek studiów może zostać ogłoszona kolejna tura rekrutacji.

W rekrutacji w drugim terminie przyjęcia na studia odbywają się zgodnie z kolejnością składania przez kandydatów kompletu dokumentów, po uprzednim zarejestrowaniu się w IRK, zgodnie z zasadami określonymi w uchwale nr 198 Senatu ZUT z dnia 27 czerwca 2022 r. w sprawie warunków, trybu, terminu rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji na studia oraz sposobu jej przeprowadzenia w ZUT na rok akademicki 2023/2024.

II termin rekrutacji

W rekrutacji w II terminie przyjęcia odbywają się zgodnie z kolejnością składania przez kandydatów kompletu dokumentów    
(do wyczerpania limitu miejsc)
po uprzednim zarejestrowaniu się w Internetowej Rekrutacji Kandydatów IRK

rejestracja w Internetowej Rekrutacji Kandydatów IRK

 14.02. - 4.03.2024 r.

składanie kompletu dokumentów przez kandydatów  20.02. - 5.03.2023 r.
ogłoszenie wyników rekrutacji

 6.03.2024 r.

Uwaga!
dokumenty w formie papierowej składamy
w siedzibie Komisji Rekrutacyjnej - Centrum Rekrutacji (Budynek Biblioteki Głównej ZUT, wejście od parkingu)
ul. Ku Słońcu 140, 71-073 Szczecin,
20 luty (wtorek) w godzinach 12:00-15:00,
od 21 lutego do 5 marca (od poniedziałku do piątku) w godzinach 10:00-15:00,
24 luty (sobota) w godzinach 10:00-14:00.

Wykaz dokumentów

Kandydat zakwalifikowany do przyjęcia na studia II stopnia w wyniku postępowania rekrutacyjnego, zobowiązany jest złożyć następujący komplet dokumentów:

  1. ankietę osobową - formularz podania na studia z podpisem kandydata (wydruk z Internetowej Rekrutacji Kandydatów IRK),
  2. kserokopię dyplomu ukończenia studiów (inżynierskich) – oryginał do wglądu komisji rekrutacyjnej oraz kserokopię suplementu lub wypisu z przebiegu studiów lub zaświadczenie o ukończeniu studiów zawierające informacje o poziomie, kierunku i profilu studiów, uzyskanym tytule zawodowym i słownie określonym wyniku ukończenia studiów,
  3. zaświadczenie o średniej ocen z toku studiów - w przypadku, gdy brak takiej informacji w suplemencie lub indeksie,
  4. jedną fotografię (aktualna, kolorowa, spełniająca wymagania zdjęcia do dowodu osobistego) o wymiarach 35 x 45 mm, na jasnym tle, bez nakrycia głowy (podpisana: imieniem, nazwiskiem i nr PESEL) oraz dodatkowo wersja elektroniczna zdjęcia, którą należy umieścić w IRK,
  5. oświadczenie o gotowości podjęcia studiów (wydruk z IRK),
  6. dokument tożsamości (do wglądu komisji rekrutacyjnej).

Komplet dokumentów można dostarczyć:

- osobiście

                  Adres: Centrum Rekrutacji ZUT (Biblioteka Główna ZUT - wejście od parkingu), ul. Ku Słońcu 140, 71-073 Szczecin,

- pocztą tradycyjną (zalecamy - list polecony za potwierdzeniem zwrotnym) lub kurierem

                 Adres korespondencyjny: al. Piastów 17, 70-310 Szczecin z dopiskiem – REKRUTACJA NA STUDIA

Ważna informacja!

Ankieta osobowa oraz oświadczenie o gotowości podjęcia studiów dostępne będą do wydruku w IRK po ogłoszeniu list kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na studia

W przypadku wysłania dokumentów, kserokopia dyplomu ukończenia studiów powinna być uwierzytelniona notarialnie.

Niedostarczenie wymaganych dokumentów we właściwym terminie będzie oznaczało rezygnację z podjęcia studiów na kierunku.

Opłata rekrutacyjna

  1. Wysokość opłaty za przeprowadzenie rekrutacji na studia, tzw. opłata rekrutacyjna za postępowanie związane z przyjęciem na studia, wynosi:

    • studia stacjonarne i niestacjonarne II stopnia  - 85 zł,

  2. Osoba ubiegająca się o przyjęcie na studia wnosi jedną opłatę określoną w pkt 1 w ramach danej rekrutacji (wybierając maksymalnie trzy kierunki studiów), oddzielnie na każdą formę studiów (stacjonarne lub niestacjonarne). Np. jeżeli kandydat wybierze kierunki na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych – wpłaca dwie opłaty rekrutacyjne.
  3. W procesie rejestracji w Internetowej Rekrutacji Kandydatów IRK, każdy kandydat otrzymuje indywidualny numer rachunku, na który należy wnieść opłatę rekrutacyjną.
  4. Opłaty można dokonać w:

    • dowolnym banku (przelew tradycyjny, przelew internetowy),
    • oddziale pocztowym.

  5. Jeżeli kandydat dokonuje przelewu, wpłaty w banku zagranicznym, powinien przed numerem rachunku, na który wnosi opłatę rekrutacyjną wpisać kod BIC: PL Swift:WBKPPLPP

    Ostatni dzień rejestracji w IRK jest zarazem ostatnim dniem wnoszenia opłaty rekrutacyjnej. Zaleca się, aby wpłaty szczególnie w ostatnich dniach rejestracji w IRK dokonywane były sposobem gwarantującym najszybszy przepływ środków. (Opłata dokonywana przelewem odnotowana jest na koncie kandydata w IRK w terminie ok. 2-3 dni roboczych, natomiast za pośrednictwem poczty nawet do 10 dni).

  6. Uczelnia dokonuje zwrotu opłaty rekrutacyjnej na pisemny wniosek kandydata w przypadku:

    • nieuruchomienia kierunku studiów z powodu zbyt małej liczby kandydatów,
    • wniesienia opłaty w wysokości wyższej niż wymagana na danym kierunku,
    • udokumentowanego nieuczestniczenia kandydata w teście kwalifikacyjnym,
    • rezygnacji kandydata w IRK z dalszego postępowania rekrutacyjnego przed zakończeniem elektronicznej rejestracji.

  7. Wniosek kandydata o zwrot opłaty rekrutacyjnej akceptuje Prorektor ds. studenckich.
  8. Wniosek o zwrot opłaty rekrutacyjnej - podpisany przez kandydata - wraz z potwierdzeniem dowodu wpłaty należy złożyć w Dziale ds. Studenckich  w terminie do 31 października 2023 r. – w przypadku studiów rozpoczynających się w semestrze zimowym oraz do 31 marca 2024 r. – w przypadku studiów rozpoczynających się w semestrze zimowym.
  9. Zwrotu opłaty rekrutacyjnej dokonuje się na wskazany przez kandydata we wniosku numer rachunku bankowego.

Kryteria kwalifikacji

  1. Na studia II stopnia KIERUNKU OCHRONA ŚRODOWISKA może być przyjęta osoba, która posiada dyplom ukończenia studiów z tytułem zawodowym inżyniera.
  2. Postępowanie kwalifikacyjne na studia II stopnia odbędzie się na podstawie rankingu, z tym że w pierwszej kolejności przyjmowani są kandydaci po ukończeniu KIERUNKU OCHRONA ŚRODOWISKA, w następnej – kandydaci po innym kierunku studiów.
  3. Dla kandydatów – absolwentów KIERUNKU OCHRONA ŚRODOWISKA, podstawą kwalifikacji na studia II stopnia będzie ocena wpisana do dyplomu ukończonych studiów (I stopnia lub jednolitych magisterskich). W przypadku gdy kryterium to okaże się niewystarczające, brana będzie pod uwagę średnia ocen ze studiów określona przez uczelnię wydającą dyplom.
  4. Dla kandydatów – absolwentów innych kierunków studiów inżynierskich, którzy osiągnęli porównywalne efekty kształcenia z zakresu wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych do tych, jakie wymagane są od absolwentów tego samego kierunku studiów (na który się ubiegają) - podstawą kwalifikacji na studia II stopnia będą te same kryteria, jak dla kandydatów tego samego kierunku studiów (opisanych w pkt 3).
  5. Dla kandydatów - absolwentów pozostałych kierunków studiów inżynierskich, nie spełniających wymogów - opisanych w pkt 3) i 4) podstawą kwalifikacji będzie: pozytywny wynik testu lub rozmowy kwalifikacyjnej oraz ocena wpisana do dyplomu ukończenia studiów (I stopnia lub jednolitych magisterskich). W przypadku gdy kryterium to okaże się niewystarczające, brana będzie pod uwagę średnia ocen ze studiów określona przez uczelnię wydającą dyplom.

Kryteria przyjęć, zakres testu kwalifikacyjnego

O przyjęcie na studia bez przystępowania do testu kwalifikacyjnego ubiegać się mogą absolwenci studiów po kierunkach mieszczących się w dziedzinie:

  • nauk inżynieryjno - technicznych,
  • nauk rolniczych.

Absolwenci innych kierunków studiów inżynierskich niż wymienione powyżej przystępują do testu kwalifikacyjnego.

Zakres testu kwalifikacyjnego

  • monitoring środowiska przyrodniczego,
  • podstawy prawne w zakresie ochrony środowiska,
  • zagrożenia cywilizacyjne w środowisku,
  • skutki działalności antropogenicznej na środowisko.

    DATA TESTUGODZINAMIEJSCE
    15 lutego 2024 r.10:00Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa
    ul. Juliusza Słowackiego 17, 71-434 Szczecin
    sala 58

Kontakt

Informacje pod nr tel.: 91 449 45 87; 91 449 49 49 (dla obywateli polskich), 91 449 60 55 (dla cudzoziemców). 

Po wcześniejszym założeniu konta w Internetowym Systemie Rekrutacji IRK masz możliwość zadania pytania w systemie IRK.

Składanie dokumentów: 

20 luty (wtorek) w godzinach 12:00-15:00,
od 21 lutego do 5 marca
(od poniedziałku do piątku) w godzinach 10:00-15:00,
24 luty (sobota) w godzinach 10:00-14:00.

ul. Ku Słońcu 140, 71-073 Szczecin (Budynek Biblioteki Głównej ZUT, wejście od parkingu).