Benefis i wystawa profesora Adama Marii Szymskiego we Wrocławiu 17.11.2014 11:14

W najbliższy piątek 21 listopada 2014 roku w Muzeum Architektury we Wrocławiu odbędzie się benefis profesora Adama Marii Szymskiego oraz kolejna odsłona wystawy zatytułowanej  „KONTRAWERSJE”. Wydarzenie jest elementem obchodów jubileuszu 70. urodzin oraz 45-lecia pracy naukowej Profesora.

Zebrane na wystawie projekty dotyczą jednego z najważniejszych aspektów architektonicznego dorobku profesora Szymskiego – architektury sakralnej. Prezentowane obiekty stanowią zaledwie ułamek twórczości Autora w tej dziedzinie. Powstały w okresie między 1975 a 1995 rokiem, kiedy to w polskiej architekturze kościołów mogły już pojawić się nieobecne w niej wcześniej wątki modernistyczne. Wystawa została przygotowana przez Katedrę Architektury Współczesnej, Teorii i Metodologii Projektowania na Wydziale Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Adam Maria Szymski – profesor, architekt, teoretyk architektury, autor kilkudziesięciu projektów sakralnych w Polsce. Dyplom architekta otrzymał na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej w 1968 roku. Doktorat obronił na Politechnice Szczecińskiej w 1975 roku. W 1992 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego nadany Mu przez Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, na podstawie pracy zatytułowanej: „Kanon formy architektonicznej w Kościele katolickim – współczesna koncepcja przestrzeni sacrum”. Zawodowo związał się ze Szczecinem w 1972 roku, gdy rozpoczął pracę na Wydziale Architektury i Budownictwa Politechniki Szczecińskiej (obecnie Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny). Od 2003 roku jest profesorem zwyczajnym nauk technicznych. Jest autorem niezliczonych publikacji kierunkujących współczesną architekturę w Polsce, w tym kilku indywidualnych lub współautorskich publikacji książkowych. Kierował wieloma projektami badawczymi. Jest także uznanym pionierem stosowania technik informatycznych w projektowaniu.

Piątek, 21.11.2014, godz. 17.00

Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5