Dzień z „Atomem dla Nauki” na ZUT 19.05.2015 15:01

Już 25 maja br. na Wydziale Elektrycznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Dzień z Atomem dla Nauki”.

W ramach inicjatywy organizowanej przez PGE EJ 1 studenci i uczniowie będą mogli wziąć udział w otwartym wykładzie pt. „Parę słów o fizyce jądrowej” oraz pokazie filmu „Obietnica Pandory”. Przez cały dzień działało będzie również interaktywne stoisko dydaktyczne. Przedsięwzięcie stanowi jeden z elementów ogólnopolskiego programu „Atom dla Nauki”.

Jedną z głównych atrakcji „Dnia z Atomem dla Nauki” organizowanego 25 maja br. w Szczecinie będzie wykład otwarty, który poprowadzi dr Maciej Trzebiński – fizyk, adiunkt w Zakładzie Eksperymentu ATLAS Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, uznany popularyzator nauki. Opowie on m.in. o historii badań nad promieniotwórczością, sposobach pozyskiwaniu energii z atomu, ale też wyjaśni co dokładnie wydarzyło się w Czarnobylu i jak działa rachunek prawdopodobieństwa.

W ramach wydarzenia odbędzie się również pokaz filmu „Obietnica Pandory” (ang. Pandora’s Promise), w reżyserii nominowanego do Oscara Roberta Stone’a.  Dokument przedstawia historię znanych ekologów, którzy radykalnie zmienili swoje stanowisko wobec energetyki jądrowej i walczą obecnie o jej rozwój. Reżyser śledzi proces przemiany głównych bohaterów, analizując fakty oraz mity związane z tym sposobem wytwarzania energii elektrycznej. Obraz, entuzjastycznie przyjęty na festiwalu w Sundance, na całym świecie stał się impulsem do dyskusji na temat wpływu energetyki jądrowej na środowisko naturalne.

Dodatkowo na Wydziale Elektrycznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego stanie stoisko naukowe, dając wszystkim zainteresowanym możliwość zdobycia informacji o założeniach i elementach programu „Atom dla Nauki”, a także działaniach prowadzonych przez Spółkę PGE EJ 1.

Plan Dnia z Atomem dla Nauki w Szczecinie:

10:00 – otwarcie strefy

10:00-15:00 – pokazy i eksperymenty w ciemności „Niewidzialne promieniowanie” – sala seminaryjna nr 038

12:00-12:15 – mini-wykład dr inż. Anny Mietlarek-Kropidłowskiej „Chemiczne puzzle” – sala audytoryjna

12:15-13:15 – wykład dr Macieja Trzebińskiego „Parę słów o... fizyce jądrowej” – sala audytoryjna

13:30-15:00 – seans filmowy „Obietnica Pandory” - sala audytoryjna

15:00 – zamknięcie strefy PGE EJ

Wydział Elektryczny ZUT, ul. 26 Kwietnia 10

Cykl spotkań tematycznych na uczelniach wyższych to nowy element programu „Atom dla Nauki”, zainaugurowanego w minionym roku akademickim przez PGE EJ 1 – spółkę odpowiedzialną za budowę pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Poza spotkaniami specjalnymi na kampusach, projekt obejmuje również serię konkursów kierowanych m.in. do: studentów, doktorantów i kadry naukowej oraz programową współpracę z uczelniami wyższymi.

Więcej informacji nt. „Dnia z Atomem dla Nauki” w Szczecinie można znaleźć na www.swiadomieoatomie.pl oraz na stronie wydarzenia na Facebooku - www.facebook.com/dzienzatomemdlanauki