Informacje bieżące

II Sympozjum nt. Postępy w badaniach i zastosowaniach fotokatalizatorów na bazie ditlenku tytanu”- podsumowanie 17.07.2014 10:16

Inteligentne   nanomateriały

W dniach 08-09 lipca 2014 odbyło się  II Sympozjum nt. „Postępy w badaniach i zastosowaniach fotokatalizatorów na bazie ditlenku tytanu (TiO2- Szczecin 2014)”, organizowane  przez Instytut Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska, WTiICh, ZUT w Szczecinie (ul. Pułaskiego 10). W sympozjum uczestniczyło ok. 90 przedstawicieli praktycznie wszystkich ośrodków naukowych w kraju oraz firm, które stosują nano- ditlenek tytanu w swoich produktach. Rozwój badań i wdrożeń fotokatalizatorów w Polsce jest klasycznym przykładem budowy krajowej gospodarki innowacyjnej opartej na wiedzy. Jeszcze kilka lat temu na krajowym rynku materiały te były nieobecne, a dzisiaj pojawiły się w Polsce firmy, które stosują nano- ditlenek tytanu w produktach takich jak: gipsy i cementy, farby fotokatalityczne, panele, cienkie filmy, materiały o właściwościach antybakteryjnych, polbruk i inne oraz firmy, które nabierają doświadczenia w budowie instalacji do oczyszczania wód i ścieków z substancji organicznych.  Celem sympozjum było umocnienie relacji naukowych grup badawczych z gospodarką i biznesem.

W sympozjum udział wzięło liczne grono doktorantów, którzy prowadzą prace badawcze o charakterze aplikacyjnych i korzystali z okazji nawiązania kontaktu z firmami lub zdobycia doświadczenia w założeniu własnej firmy, bowiem wytwarzanie inteligentnych produktów o właściwościach samooczyszczających się pod pływem promieniowania słonecznego jest odpowiednie do realizacji w małych i średnich firmach.  Charakterystyczne jest to, że w rozwoju tej nowatorskiej dziedziny uczestniczą młodzi absolwenci uczelni technicznych. W naszym regionie dostawcą surowców do otrzymywania fotoaktywnego nano- ditlenku tytanu jest Grupa Azoty Z.Ch. „POLICE” S.A., która to firma była jednym z patronów sympozjum. Przedstawiciele przemysłu omawiali też aspekty prawne związane z wprowadzaniem na rynek  nanomateriałów i produktów otrzymywanych na ich bazie. Więcej informacji wraz programem sympozjum zawartych jest na stronie  www.tio2.zut.edu.pl. Podsumowaniem sympozjum była dyskusją dotycząca możliwości udziału zespołów związanych z nano- ditlenkiem tytanu w europejskich projektach związanych z programem Horyzont 2020 i krajowych Programach Operacyjnych Inteligentny Rozwój. Wobec dużego zainteresowania inteligentnym nanomateriałami z udziałem ditlenku tytanu ustalono, że następne III Sympozjum odbędzie się również w Szczecinie w maju 2016 roku.