Podsumowanie X Konferencji „Technologie bezodpadowe i zagospodarowanie odpadów w przemyśle i rolnictwie“ 23.06.2016 12:11

W dniach 14-17.06.2016 w Międzyzdrojach w hotelu „Amber Baltic” odbyła się X Konferencja „Technologie Bezodpadowe i Zagospodarowanie Odpadów w Przemyśle i Rolnictwie” organizowana przez Instytut Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

W otwarciu konferencji wziął udział Prorektor ZUT w Szczecinie prof. dr hab. inż. Mikołaj Protasowicki.

X Konferencji honorowo patronowali: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Prezydent Miasta Szczecin, Rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz Dziekan Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT, Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A., Stowarzyszenie Zachodniopomorski Klaster Chemiczny „Zielona Chemia” oraz Kemipol Sp. z o.o. Sponsorem konferencji była Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A. Patronat medialny nad konferencją objął Przemysł Chemiczny, Wydawnictwo SIGMA-NOT.

Tematyka X Konferencji obejmowała aktualne problemy związane z wprowadzaniem tech­nologii niskoodpadowych ograniczających ilość zanieczyszczeń emitowanych do środowiska, oczyszczaniem ścieków i gazów, z wykorzystaniem odpadów w przemyśle, nie tylko chemicznym, ale i innych gałęziach oraz w  rolnictwie. Ramowy Program Badań i Innowacji na lata 2014 – 2020 zakłada pogłębienie współpracy przemysłu i nauki, zwłaszcza w zakresie biogospodarki, która w naszym regionie opiera się o przenikające i uzupełniające się obszary związane  głównie z rolnictwem, gospodarką morską, przemysłem chemicznym i ochroną środowiska. Istotne są więc działania na rzecz rozwoju technologii niskoodpadowych oraz szybkie opracowanie innowacyjnych procesów pozwalających na przetwarzanie odpadowych substancji powstających w przemyśle chemicznym i pokrewnych oraz rolnictwie na inne gospodarczo pożądane.

Udział w konferencji wzięło 75 osoby. Byli to przedstawiciele szkolnictwa wyższego, jednostek badawczo-rozwojowych i przemy­słu. Wygłoszonych zostało 8 referatów plenarnych, 10 referatów sekcyjnych, 18 komunikatów i 48 prac było przedstawionych na sesjach posterowych. Zaprezentowane prace zostały wydane w formie materiałów konferencyjnych zawierających ich czterostronicowe streszczenia.

Pełne teksty tych prac, po uzyskaniu pozytywnych recenzji, będą opublikowane w języku angielskim w czasopiśmie „Polish Journal of Chemical Technology” wydawanym przez Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz w języku polskim w Przemyśle Chemicznym.

Komitet Naukowy i Organizacyjny Konferencji podsumowując jej przebieg podjął uchwałę o organizacji kolejnej XI Konferencji „Technologie Bezodpadowe i Zagospodarowanie Odpadów w Przemyśle i Rolnictwie” w roku 2019.