Profesor Adam Maria Szymski - Kontrawersja 16.10.2014 12:03

W czwartek 16 października 2014 roku w ramach 8. edycji Westivalu Sztuka Architektury, w nowym gmachu szczecińskiej filharmonii będzie miało miejsce otwarcie wystawy twórczości profesora Adama Marii Szymskiego pt. „Kontrawersja”.

Wystawa będzie prezentowana jako kluczowy element seminarium pt. „Osiągnięcia powojennej architektury Szczecina i Pomorza Zachodniego na tle architektury polskiej. Próba oceny”. Pretekstem do organizacji wystawy oraz seminarium są 70. urodziny Profesora i jubileusz 45 lat pracy naukowej i dydaktycznej na Wydziale Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Wystawa dokumentuje jedynie fragmenty twórczości Adama Marii Szymskiego. Przedmiotem ekspozycji jest dorobek Jubilata w dziedzinie architektury sakralnej na Pomorzu Zachodnim. Wybrane realizacje będą przedstawione w formie wielkoformatowych instalacji. Seminarium naukowe będzie natomiast pretekstem do szerszej dyskusji o architekturze w Szczecinie i w Polsce, w kontekście współczesnych uwarunkowań. W programie jest także premierowa prezentacja krótkometrażowego filmu prezentującego sylwetkę Profesora w reżyserii Andrzeja Fadera.

Adam Maria Szymski, jest profesorem zwyczajnym, architektem, teoretykiem architektury. Wychowanie i edukację plastyczną otrzymał w pracowni ojca - Piotra Szymskiego, artysty malarza i rzeźbiarza, absolwenta ASP. Dyplom architekta otrzymał na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej w 1968 roku. Promotorem jego pacy doktorskiej był profesor Bohdan Lisowski z Politechniki Krakowskiej. Jest autorem niezliczonych publikacji naukowych kierunkujących współczesną architekturę w Polsce, w tym kilku indywidualnych lub współautorskich publikacji książkowych. Kierował wieloma projektami badawczymi. Jest uznanym pionierem stosowania technik informatycznych w projektowaniu.

Czwartek 16.10.2014

10.30 - Wykład Profesora Adama Marii Szymskiego

11.00 - Premierowa prezentacja filmu o Profesorze

11.35 - Wernisaż wystawy „Kontrawersja”