Informacje bieżące

Wystawa twórczości Jarosława Bondara 16.11.2015 11:09

W środę 18 listopada 2015 roku Galeria Architektów Forma będzie miała przyjemność zaprezentować wystawę doktora inżyniera architekta Jarosława Bondara pod tytułem „Architektura – przestrzeń wartości”.

Wystawa przedstawia historię rozwoju myśli projektowej, dojrzewania Autora, poszukiwania wyrazu, wartości a przede wszystkim realizacji celu polegającego na takim przekształcaniu przestrzeni, by wznoszone obiekty służyły zarówno zaspokojeniu potrzeb, jak też były, w szerokim tego sława znaczeniu – piękne i ponadczasowe, jak czytamy w recenzji prof. Marii Kaszyńskiej, dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury, ZUT w Szczecinie. Przedmiotem prezentacji są wybrane projekty i realizacje Jarosława Bodnara z lat 1992-2014, to jest od obrony pracy dyplomowej do zakończenia działalności zawodowej w zakresie projektowania architektury i urbanistyki, w ramach Pracowni Projektowej „LA Laboratorium Architektury”, związanej z podjęciem przez Autora pracy w administracji samorządowej, na stanowisku Architekta Miasta Szczecin.

Autor stawia tezę, że w znacznej mierze kształtowanie jakości przestrzennych może stanowić autonomiczny obszar poszukiwań i decyzji projektowych architekta, prowadzonych równocześnie, bądź niezależnie od analiz i rozstrzygnięć dotyczących innych wartości związanych z realizowanym projektem – np. wartości użytkowych, społecznych, technicznych czy ekonomicznych.  Jak zauważa prof. Adam Maria Szymski, prezentowane projekty ilustrują tą właśnie fazę, w której prezentowana oryginalność głównie sprowadza się do kolejnych eksperymentów, w których funkcjonalny stopień komplikacji wewnętrznej przestrzeni budynku stanowi dogodny pretekst do „uwolnienia” jej obudowy różnymi formalnymi zabiegami prowadzącymi do ‘rozrzeźbienia’ masywnych z reguły brył, posługując się zarówno neo-modernistycznym jak i po-modernistycznym detalem. Prof. Robert Barełkowski, zaważa że Jarosław Bondar to architekt refleksyjny, intelektualnie wyrafinowany, ale w owym wyrafinowaniu na tyle skażony pragmatyzmem, że w kreowanych formach dostrzega się wyraźny wątek inżynierski, odpowiedzialność za przestrzeń w rozumieniu programowym, użytkowym i technicznym. To twórca świadomie pożytkujący cały arsenał dostępnych mu środków, lecz znający ograniczenia i powściągliwość, by realizować to, co można w danej sytuacji, bez walki o nachalnie odbitą w projekcie własną pieczęć.

Jarosław Bondar, jest architektem, doktorem nauk technicznych, adiunktem na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, cenionym w środowisku dydaktykiem architektury. Studiował architekturę na Politechnice Szczecińskiej (studia magisterskie) oraz na Politechnice Warszawskiej (studia doktoranckie), gdzie w 2005 roku obronił procę doktorską pt. „Różne koncepcje kształcenia architektów na przykładzie Bauhausu, w latach 1922 i 1923”. Łączy praktykę zawodu architekta z działalnością naukową i dydaktyczną z zakresu teorii architektury, budowy formy architektonicznej oraz zagadnień projektowania budynków użyteczności publicznej. Jest uczestnikiem licznych konkursów architektonicznych i urbanistycznych, zdobywając nagrody i wyróżnienia. W latach 2003-2006 pełnił funkcję wiceprezesa ds. twórczości Stowarzyszenia Architektów Polskich Odział w Szczecinie. Do 2014 roku był członkiem Zarządu SARP o/Szczecin. Od 2014 roku pełni funkcję Architekta Miasta Szczecin.

 

Oficjalna strona wydarzenia: www.forma.zut.edu.pl/bondar.php

 

Zapraszam serdecznie na wernisaż

ŚRODA, 18 LISTOPADA 2015, GODZ. 18.00 

Galeria Architektów Forma, ZUT/WBiA

ul. Żołnierska 50, 71-210 Szczecin

Czas ekspozycji: 19.11.2015 do 14.12.2015

Wstęp wolny na wystawę i na wernisaż.