XXXV Misterium Kolędowe – CHAPS z Joszko Brodą 19.01.2017 14:38

28 stycznia 2017, godz. 19.00, Katedra w Szczecinie. Wstęp wolny.

Tradycja corocznych Misteriów Kolędowych zapoczątkowana została przez założyciela i wieloletniego dyrygenta chóru – Jana Szyrockiego. Uroczyste koncerty zawsze odbywają się zawsze w szczecińskiej Katedrze w wieczór ostatniej soboty przed świętem Ofiarowania Pańskiego.

Cechą charakterystyczną misterium realizowanego przez Chór Szyrockiego są zmienne układy sceniczne i choreograficzne, wielu muzyków obecnych na scenie, barwne stroje i śpiew szczecińskich chórzystów – wszystko ubogacone odpowiednio dobranym światłem scenicznym.

Od kilku lat Szymon Wyrzykowski z Chórem Szyrockiego stara się zapraszać artystów spoza Szczecina do współwykonywania misterium kolędowego. W misterium na rok 2017, obok Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego ZUT pod batutą Szymona Wyrzykowskiego (i innych zespołów ZUT) podziwiać będzie można zaproszonego przez Chór Szyrockiego artystę ludowego Joszko Brodę z jego zespołem. Z tego powodu scenariusz koncertu w tym roku opracowany zostanie przez dwójkę artystów: Szymona Wyrzykowskiego i Joszko Brodę. Ze strony Szymona Wyrzykowskiego chór wniesie między innymi utwory w opracowaniu wybitnego szczecińskiego kompozytora i przyjaciela chóru Marka Jasińskiego, jak i pełne uroku mało znane polskie pastorałki. Będą też tradycyjne, ogólnie znane pieśni kolędowe. Joszko Broda uzupełni scenariusz o kolędy od kilkuset lat wykonywane w jego rodzinie i postara się zaprezentować znane mu tradycje ludowe z jego regionu.

O Joszko Brodzie:

Joszko Broda gra na drumli, fujarze postnej, fujarze sałaskiej, fujarkach pięciootworowych, fujarkach sześciootworowych, rogach, trąbicie, skrzypcach, gajdach, kozie, okarynie, liściu, słomce, trzcinie i na wielu innych instrumentach, śpiewa po góralsku. W 2000 zaczął realizować swoje własne produkcje muzyczne. Joszko Broda współpracuje z Józefem Brodą, Januszem Grzywaczem, Marcinem Pospieszalskim, Cezarym Paciorkiem, Joachimem Menclem, Locko Richterem, Arkadiuszem Skolikiem, Palem Havasretim, Kalmanem Gasparem, Szabolcem Roka, Arką Noego, Józefem Wilkoniem. Współpracował z Piotrem Żyżelewiczem do jego śmierci w kwietniu 2011 roku.

Organizacja: Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie.

Wykonawcy: Joszko Broda z zespołem, Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie (dyr. Szymon Wyrzykowski), Zespół Młodych CHAPS (dyr. Iwona Charkiewicz), Collegium Maiorum (dyr. Paweł Osuchowski), Kapela Zespołu Folklorystycznego Siermięgi.

Mecenat: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.

Współpraca: Parafia pw. św. Jakuba Ap. przy Bazylice Metropolitalnej w Szczecinie, Elvira Lipko Design.

Wydarzenie współfinansowane przez Miasto Szczecin

Koncert wpisuje się w obchody jubileuszu 70-lecia tradycji akademickich ZUT w Szczecinie.