Archiwum wiadomości

Malarstwo, rękodzieło i fotografia – spotkanie po latach na Starej Chemii 04.03.2024 15:20

4 marca 2024 r. absolwentki Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Szczecińskiej, Panie Cecylia Markiewicz i Barbara Kubiak wraz z rektorem ZUT, prof. Jackiem Wróblem uroczyście otworzyły wspólną wystawę swoich prac w Galerii Rektorskiej.

Z największą przyjemnością po wielu, wielu latach wróciłyśmy do tego budynku, w którym spędziłyśmy 5 lat życia. Był to okres bardzo wytężonej pracy, bo studia nie były łatwe. Wtedy nie było czasu na pielęgnowanie hobby – tak zebranych powitała w gmachu Starej Chemii pani Cecylia przyznając, że bardzo zależało im obu na pokazaniu pasji, które towarzyszyły ich życiu zawodowemu.

Wernisaż był okazją do spotkania absolwentów i przyjaciół autorek. Obecne były również przedstawicielki Lion’s Club, które podkreśliły zaangażowanie artystek w działalność charytatywną, głównie poprzez wsparcie wielu licytacji ofiarowanymi pracami. Zdjęcia z cyklu ‘Kobiety świata’ trafiły w darze dla szpitala onkologicznego na ul. Strzałowskiej. Wśród gości obecny był również kapitan polskiej żeglugi wielkiej i pisarz marynista Józef Gawłowicz, tajny współpracownik paryskiej Kultury w latach 1963-1989.

Autorki wyraziły najwyższe uznanie dla pomysłodawcy prezentowania dzieł sztuki na uczelni technicznej – JM Rektora ZUT, prof. Jacka Wróbla.

Prezentowanie dzieł sztuki na uczelniach technicznych trwa już 150 lat. 150 lat temu Politechnika w Zurychu rozpoczęła zbieranie dzieł na papierze. W tej chwili posiadają w zbiorach 160 tys. sztuk dzieł sztuki, z których organizowane są wystawy tematyczne – w takich słowach w szerszy kontekst akademicki wpisała Galerię Rektorską na ZUT pani Cecylia.

Fot. Aurelia Kołodziej/ZUT