Archiwum wiadomości

Nasi naukowcy z prestiżową nagrodą za odkrycia na światowym poziomie 27.06.2022 11:49

Nagrodę Zachodniopomorskiego Nobla 2021 otrzymali Adam Lepczyński i Karolina Wenelska – naukowcy z naszego uniwersytetu. Ich prace mają znaczący wpływ na rozwój nauki, natomiast badania publikowane są w największych czasopismach naukowych.

 

W piątek, 24 czerwca w Operze na Zamku w Szczecinie odbyła się gala Zachodniopomorskich Nobli - prestiżowej nagrody promującej najwybitniejsze osiągnięcia naukowców z Pomorza Zachodniego.

W tegorocznej edycji wyróżniono osiągnięcia za rok 2021 w ośmiu kategoriach: humanistycznych, podstawowych, technicznych, ekonomicznych, rolniczych, medycznych, o morzu oraz artystycznych. Naukowcy z Pomorza Zachodniego m.in. z naszej uczelni, zostali nagrodzeni za badania naukowe o charakterze wdrożeniowym. Wszystkie koncepty osiągają światowy poziom i są ważne dla całego społeczeństwa.

Nasze życie generuje coraz większe zapotrzebowanie na urządzenia elektryczne. Jest to kwestia związana z rozwojem cywilizacji i polepszeniem standardu życia. Chcemy m.in. jak najszybciej naładować baterię w telefonie i żeby wytrzymywała ona jak najdłużej – powiedziała dr Karolina Wenelska.

Dr inż. Karolina Wenelska z Katedry Fizykochemii Nanomateriałów, Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej, otrzymała Zachodniopomorskiego Nobla 2021 w dziedzinie nauk podstawowych za badania nad wykorzystaniem nowych materiałów mających zastosowanie w energetyce. Dr Wenelska obecnie pracuje na paliwem przyszłości.

Tegorocznym zachodniopomorskim noblistą w dziedzinie nauk rolniczych został dr hab. inż. Adam Lepczyński.

Dieta jest bardzo ważnym czynnikiem w naszym organizmie, ale też w organizmie zwierząt. Sprawdzamy, jak poszczególne związki organiczne mogą modyfikować funkcje naszych komórek, jak również całych narządów, wpływając tym samym na metabolizm – powiedział dr Lepczyński.

Dr hab. inż. Adam Lepczyński, jest profesorem ZUT z Katedry Fizjologii, Cytobiologii i Proteomiki, Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt. Nagrodę Zachodniopomorskiego Nobla 2021 otrzymał za nowatorskie zastosowania metod proteomiki w badaniach nad fizjologicznymi skutkami suplementacji diety zwierząt.

Kapituła konkursu, w skład której wchodzili w tym roku: prof. dr hab. inż. Wojciech Kacalak, prof. dr hab. Jan Lubiński, prof. dr hab. Piotr Masojć, prof. dr hab. inż. Antoni Morawski, prof. dr hab. Waldemar Tarczyński oraz prof. dr hab. Aleksander Wolszczan, brała pod uwagę publikacje
w czasopismach wysoko notowanych (na tzw. liście filadelfijskiej) oraz wdrożone lub sprzedane opracowania patentowe.

 

Na zdjęciu zachodniopomorscy nobliści

 

Fot. Biuro Prasowe/ Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.