Archiwum wiadomości

Nasza doktorantka w Prezydium Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego 24.01.2024 12:59

Dnia 18.01.2024 r. odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie plenarne Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W posiedzeniu, oprócz członków Rady, udział wzięli między innymi: minister nauki Dariusz Wieczorek, wiceminister resortu zdrowia Anna Demkow, wiceministrowie resortu nauki: Andrzej Szeptycki i Anna Mrówczyńska oraz Dyrektor NCN oraz Dyrektor NAWA.

Podczas obrad przyjęto uchwałę o zmianach w składzie komisji RGiSW. Na mocy tej uchwały do Komisji ds. Międzynarodowych oraz Komisji Kształcenia dołączyła mgr inż. Paulina Góra, doktorantka ZUT. Pani Paulina oficjalnie weszła również w skład Prezydium Rady jako przedstawicielka Krajowej Reprezentacji Doktorantów.

Rada Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest wybieralnym organem przedstawicielskim nauki i szkolnictwa wyższego. Wyraża swoje opinie w kwestiach dotyczących m.in. szkolnictwa wyższego, nauki, kultury i oświaty; ocenia akty prawne przygotowywane przez ministerstwo oraz opiniuje projekty budżetu państwa w części dotyczącej systemu szkolnictwa wyższego i nauki.

Zadaniem Rady jest współdziałanie z organami władzy publicznej w zakresie polityki naukowej państwa. Ma głos doradczy w kwestii zasad działania i kierunków rozwoju systemu szkolnictwa wyższego i nauki, zarządzania uczelniami oraz w sprawach studentów, doktorantów i kadry naukowej. Rada może również zgłaszać kandydatów na członków Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

RGNiSW działa na podstawie i w granicach prawa, w szczególności na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r., poz. 478) ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r., poz. 1669, z późn. zm.) oraz swojego Statutu.

Pani mgr inż. Paulina Góra jest Doktorantką Szkoły Doktorskiej w ZUT. Swoje badania prowadzi w dyscyplinie automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne. Od września 2023 pełni funkcję Przewodniczącej Zachodniopomorskiego Porozumienia Doktorantów.

Fot. Aurelia Kołodziej/ZUT