Archiwum wiadomości

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2022. Nasz Uniwersytet drugi na Pomorzu Zachodnim. Za wynalazczość pierwsza piątka. Ekonomia znów wysoko 27.06.2022 14:30

W środę, 22 czerwca po raz 23. ogłoszono najnowszy ranking polskich szkół wyższych „Perspektywy 2022”. Nasz Uniwersytet uplasował się na podium wśród uczelni z Pomorza Zachodniego. Za wynalazczość otrzymaliśmy miejsce piąte. Kierunek ekonomia prowadzony na Wydziale Ekonomicznym wysoko w województwie oraz ogólnym zestawieniu.

 

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie to unikatowa w skali całego kraju uczelnia, która łączy w sobie dwie specjalizacje – techniczną i przyrodniczą. W tegorocznej edycji Perspektyw zajęliśmy drugie miejsce wśród uczelni wyższych na Pomorzu Zachodnim i otrzymaliśmy bardzo wysoką ocenę w kraju w kategorii wynalazczość (miejsce 5.). Już od kilku lat stanowimy wzór do naśladowania dla wszystkich uczelni wyższych pod względem liczby uzyskanych przez nas patentów i praw ochronnych na wzory użytkowe w Polsce i na świecie.

Tegoroczny ranking potwierdził również nasze wysokie warunki kształcenia. W tej kategorii wyprzedzamy wiele znanych uczelni w Polsce m.in.: Politechnikę Łódzką, Śląską, Gdańską czy Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Za warunki kształcenia, na które wpływa dostępność wysoko kwalifikowanych kadr oraz liczba uzyskanych przez nasz Uniwersytet akredytacji i certyfikatów międzynarodowych, otrzymaliśmy miejsce 17. na 50 uczelni wyższych sklasyfikowanych w tej kategorii.

Kierunek ekonomia okazał się najlepszy na Pomorzu Zachodnim. Wydział Ekonomiczny po raz trzeci utrzymał wysoką 14. pozycję w Polsce wśród 91 wydziałów oferujących kształcenie na tym kierunku.  

Wśród kryteriów oceny uczelni przez Perspektywy są m.in: prestiż, zarobki absolwentów, potencjał i efektywność naukowa, gdzie w tym roku odnotowaliśmy wyraźny wzrost.

W rankingu znalazło się 96 uczelni akademickich. W ogólnym zestawieniu Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny znalazł się na 39. miejscu, wyprzedzając m.in. Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie czy Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie. Wśród uczelni technicznych znaleźliśmy się na miejscu 11. W tej kategorii zdecydowanie wyprzedzamy Politechnikę Białostocką, Politechnikę Koszalińską i Akademię Morską w Szczecinie.

Najważniejszymi odbiorcami rankingu są maturzyści, którzy już za tydzień przystąpią do złożenia swoich świadectw dojrzałości na uczelniach, które wybrali. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny kształci kadry dla przemysłu przyszłości i zielonej gospodarki. W naszej ofercie edukacyjnej znajduje się 47 kierunków studiów, które zostały ujęte w tegorocznym zestawieniu.

 Pełny Ranking Perspektyw jest TUTAJ.