Archiwum wiadomości

Tajemniczy świat śluzowców. Maworek, śluzek, czuprynka piękna – zobacz je wszystkie! 18.10.2022 09:53

„Tajemniczy świat śluzowców i porostów Lasku Arkońskiego i Puszczy Wkrzańskiej”. W Galerii Rektorskiej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego oglądać można niezwykłe prace autorstwa prof. Joanny Podlasińskiej.

 

W Galerii Rektorskiej nasi pracownicy mają okazje do tego, by podzielić się własnymi pasjami. To nas do siebie zbliża – powiedział rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, prof. Jacek Wróbel.

W budynku „Starej Chemii” przy ul. Pułaskiego 10 do końca grudnia odbywa się przygotowana wystawa czasowa „Tajemniczy świat śluzowców i porostów Lasku Arkońskiego i Puszczy Wkrzańskiej”. Są na niej prezentowane unikatowe fotografie prof. Joanny Podlasińskiej.

Zafascynował mnie świat śluzowców i porostów, który poznałam 2,5 rok temu na Instagramie. Pierwsze nazwy jakie znałam, to te w języku angielskim, później uczyłam się ich po łacinie, a następnie odkryłam sympatyczne polskie nazwy, takie jak maworek, śluzek, czuprynka piękna. Śluzowce są fascynujące, zmieniają się całkowicie w przeciągu 12 godzin. Zdjęcia śluzowców i porostów z naszego lasu wykonywałam podczas weekendowych spacerów – opowiada prof. Podlasińska.

 

Informacje o śluzowcach – trudny temat

Kiedy zaczęłam szukać informacji nt. śluzowców, okazało się, że jedyne książki, które są dostępne pochodzą z 1945 r. Polowałam na nie dłużej niż na książki z Nowej Zelandii. Atlasy pani Zakrzewskiej to unikaty, można je znaleźć jedynie w internecie kiedy ktoś pozbywa się ich ze starych bibliotek – powiedziała prof. Joanna Podlasińska.

Jak dodała, przyroda jest źródłem natchnienia dla artystów. Dla prof. Podlasińskiej jest to niezmienne źródło fascynacji nad zróżnicowaniem form życiowych organizmów – począwszy od roślin, przez zwierzęta aż po mikroorganizmy. 

 

O autorce

Dr hab. inż. Joanna Podlasińska, prof. ZUT urodziła się w Łodzi. Od 35 lat mieszka w Szczecinie. Jest absolwentką Akademii Rolniczej. Wykłada na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa. Jej zainteresowania naukowe są ściśle związana ze środowiskiem. Należy do Niezależnego Europejskiego Stowarzyszenia Twórców "Nest - Art" im. Ewy Dąbrowskiej. Jest autorką dwóch wystaw indywidualnych oraz uczestniczką trzech wystaw zbiorowych. Prowadziła warsztaty ekologiczne i fotograficzne dla uczniów ze szczecińskich szkół podstawowych i średnich.

Galeria Rektorska jest organizatorem wystaw czasowych od 2018 roku. Ekspozycje organizowane są przy współudziale pracujących na uniwersytecie wykładowców akademickich. Wystawa śluzowców autorstwa Joanny Podlasińskiej trwa do 31 grudnia.