Archiwum wiadomości

Wykład Krystyny Januszkiewicz na ZUT 30.05.2014 10:59

W środę, 4 czerwca na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, odbędzie się wykład prof. Krystyny Januszkiewicz pod tytułem: „Nowe rozwiązania strukturalne w architekturze XXI w. – formy o złożonej geometrii”. Wykład jest organizowany w ramach cyklu seminariów naukowych Instytutu Architektury i Planowania Przestrzennego na Wydziale Budownictwa i Architektury ZUT.

 

Wykład będzie traktował o nowej architekturze, wyłaniającej się z cyfrowej rewolucji technologicznej i znajdującej ekspresję w krzywoliniowych formach swobodnych o wysokim stopniu złożoności. Jak czytamy dalej we wstępie do wykładu, wielość podejść i postaw twórczych sugeruje różnorakie intencje projektantów. A to co łączy, nie jest li tylko pragnieniem projektowania krzywoliniowych form, lecz chęcią wykorzystywania technologii cyfrowych do integracji zamysłu twórczego z jego realizacją w sposób, który jest bezprecedensowy od czasu średniowiecznych mistrzów budowlanych. (...) Nowe rozwiązania geometryczne często otwierają drogę do poszukiwań nowych materiałów i vice versa. Wymusza to ustalenie relacji między nową geometrią a nowymi materiałami.

 

Krystyna Januszkiewicz jest architektem, profesorem ndzw. Wykłada na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej. Jest autorką lub współautorką ponad 140 pozycji naukowych w tym trzech książek poświęconych architekturze projektowanej cyfrowo oraz inżynierii budowlanej w dobie najnowszych technik prefabrykacji. Od dwóch lat ponownie jako redaktor naczelna prowadzi kwartalnik „Archivolta”.

 

ŚRODA 4, CZERWCA – GODZINA 14.15

Instytut Architektury i Planowania Przestrzennego / WBiA

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

ul. Żołnierska 50, sala wykładowa 124 (wstęp wolny)

 

 

WPROWADZENIE DO WYKŁADU:

Od kilku dekad technologie cyfrowe skutecznie transformują warsztat architekta dokonując istotnych zmian w projektowaniu architektury. Zmienia się radykalnie praktyka architektury i sposób myślenia o budynkach, ich projektowaniu i realizacji.

Nowa architektura, wyłaniająca się z cyfrowej rewolucji technologicznej znajduje ekspresję w krzywoliniowych formach swobodnych o wysokim stopniu złożoności. Wielość podejść i postaw twórczych sugeruje różnorakie intencje projektantów. A to co ich łączy, nie jest li tylko pragnieniem projektowania krzywoliniowych form, lecz chęcią wykorzystywania technologii cyfrowych do integracji zamysłu twórczego z jego realizacją w sposób, który jest bezprecedensowy od czasu średniowiecznych mistrzów budowlanych. Cele nadrzędne zaś narzuca tej architekturze imperatyw ochrony środowiska, skłaniając do poszukiwań ekoefektywnych rozwiązań. Projektowanie z użyciem narzędzi cyfrowych wymaga dziś aby forma, konstrukcja i materiał były obecne w projekcie od najwcześniejszych jego etapów – wzajemnie na siebie wpływały i wzajemnie z siebie wynikały. Powierzchnia wirtualna narzuca takie rozwiązania techniczne i materiałowe, które kwestionują logikę modernistycznego myślenia o budynku.

Nowe rozwiązania geometryczne często otwierają drogę do poszukiwań nowych materiałów i vice versa. Wymusza to ustalenie relacji między nową geometrią a nowymi materiałami. Chodzi tu o zasadę łączenia konstrukcji nośnej i „skóry” w jeden tektoniczny element. Taka strukturalna skóra, nie tylko implikuje nowe materiały, ale także geometrię krzywych i fałd, które będą w stanie utrzymać ciągłość „skóry” i wyeliminują system dodatkowych podpór. W oczekiwaniu na odpowiednie materiały dla architektury sięga się zatem po metody i materiały stosowane w przemyśle lotniczym, stoczniowym i motoryzacyjnym. [KJ]

 

O AUTORCE:

Krystyna Januszkiewicz, jest architektem, profesorem ndzw. Wykłada na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej. Od 2012 roku jest ponownie redaktorem naczelnym ogólnopolskiego kwartalnika „Archivolta”. Jest autorką lub współautorką  ponad 140 pozycji naukowych w tym trzech książek. Specjalizuje się w teorii i historii architektury współczesnej XX i XXI wieku, a jej prace naukowe stanowią dziś ważne źródło informacji oraz podstawę do dalszych badań szczególnie w dziedzinie architektury projektowanej cyfrowo. Książka „O projektowaniu architektury w dobie narzędzi cyfrowych — stan aktualny i perspektywy rozwoju” stanowi pierwsze w Polsce kompendium wiedzy z zakresu teorii i praktyki architektury współczesnej, powstającej przy współudziale technologii cyfrowych CAD/CAM/CAE. To także pierwsze w Polsce przedstawienie osiągnięć amerykańskiego konstruktora i enviromentalisty Buckminstera Fullera w kontekście współczesnych technik informatycznych i narastającej świadomości ochrony Planety. Januszkiewicz podejmuje w badaniach również zagadnienia dotyczące inżynierii oraz estetycznych aspektów konstrukcji, co zaowocowało nm.in. książką „Piękno konstrukcji mostowych” opracowaną wspólnie z profesorem Kazimierzem Flagą. Kwartalnik „Archivolta” pod redakcją Januszkiewicz, jest obecnie jedynym w kraju pismem architektonicznym poświęconym architekturze projektowanej cyfrowo.