Informacje bieżące

ZUT po raz kolejny nagrodzony w ogólnopolskim konkursie „Serwis www bez barier” 19.11.2018 09:49

17 listopada w warszawskiej Arenie Ursynów odbyła się 23. Wielka Gala Integracji – największe w Polsce święto osób z niepełnosprawnością. Podczas Gali nagrodzono stronę Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie – www.zut.edu.pl, w kategorii „Serwis www bez barier".

To już drugie tak znaczące wyróżnienie dla ZUT za dostosowanie stron www do standardu WCAG 2.0 – Web Content Accessibility Guidelines. WCAG 2.0 to szeroki wachlarz rekomendacji dotyczących tworzenia stron  internetowych bardziej dostępnymi. Wyróżnienie to oznacza, że serwis  jest przyjazny i dostosowany do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami: niewidomych, słabowidzących, niesłyszących, czy z ograniczeniami narządu ruchu.

Kapituła Konkursu nagrodziła serwis uczelni www.zut.edu.pl, który jest nie tylko  zgodny z wymogami WCAG 2.0, ale też od lat konsekwentnie prowadzony i uzupełniany w sposób przyjazny osobom z niepełnosprawnością. – czytamy w uzasadnieniu Kapituły Konkursu „Serwis www bez barier”.

Nagrodę dla ZUT w Szczecinie odebrała Anna Czekalska – koordynator ds. stron internetowych, administrator serwisu www.zut.edu.pl, która na co dzień tworzy serwis www ZUT wdrażając standardy WCAG 2.0, szkoli redaktorów treści w tym zakresie i koordynuje ich pracę.

„Jestem dumna, że strona internetowa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie została nagrodzona w konkursie „Strona www bez barier”. Dostępność to proces. Nie wystarczy raz przygotować poprawnie stronę by była dostępna na długo ale cały czas trzeba rzetelnie nad nią  pracować i stać na straży standardu WCAG 2.0 by nie zaprzepaścić tej pracy.
Nagroda jest potwierdzeniem, że warto wymagać od siebie i od innych spełniania standardu na co dzień i że strona internetowa ZUT ciągle trzyma wysoki poziom dostępności.”
– powiedziała Anna Czekalska z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Po raz pierwszy nagrodę za dostępność strony www dla osób z niepełnosprawnością Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie otrzymał 25 kwietnia 2017 roku podczas konferencji „Włączenie Cyfrowe” z rąk ministra Marka Zagórskiego i przewodniczącego Rady Fundacji Widzialni Artura Marcinkowskiego. Wtedy to, ZUT w Szczecinie był laureatem VIII edycji konkursu „Strona Internetowa bez Barier”.

Wielka Gala Integracji to największe święto osób z niepełnosprawnością w Polsce, organizowane z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, podsumowujące roczne działania Integracji na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Fotograf: Jacek Urbaniak