10. tytuł doktora honoris causa przyznany na ZUT 23.06.2023 15:49

23. czerwca w auli Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nanotechnologii ZUT odbyło się uroczyste nadanie tytułu doktora honoris causa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie profesorowi dr hab. inż. Antoniemu W. Morawskiemu.

Wśród zaproszonych gości byli mi.in. profesor Teofil Jesionowski - rektor Politechniki Poznańskiej, przewodniczący Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych oraz prof. dr hab. n. med. specjalista w dziedzinie patomorfologii oraz genetyki Jan Lubiński.

Profesor Antoni W. Morawski jest jednym z pionierów badań w obszarze fotokatalizy w Polsce i na świecie. W niedalekiej przyszłości stanie się ona jednym z najważniejszych kierunków badawczych ze względu na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii słonecznej do oczyszczania środowiska.

Profesor Morawski stworzył znaną i cenioną szkołę naukową w badaniach fotokatalitycznych. Wyniki badań publikowane były w najlepszych czasopismach światowych, co przyczyniło się do międzynarodowego promowania nauki polskiej, w tym także Politechniki Szczecińskiej/ZUT w Szczecinie.

Profesor Antoni W. Morawski od 1975 r. związał się z Politechniką Szczecińska, gdzie zdobywał kolejne stopnie naukowe, od magistra inżyniera, poprzez doktora inżyniera (1984) oraz doktora habilitowanego (1990). Tytuł naukowy profesora w dziedzinie nauk technicznych uzyskał już w 1996 r.

fot. Aurelia Kołodziej/ZUT