Informacje bieżące

Atomowa Kadra z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej 30.11.2015 12:17

Miło nam poinformować, że dr hab. inż. Agata Markowska–Szczupak oraz dr inż. Karolina Kiełbasa (obie Panią są pracownikami Instytutu Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska) wróciły z Hiszpanii, gdzie uczestniczyły w ośmiotygodniowym stażu szkoleniowym w zakresie energetyki jądrowej. Szkolenie realizowane było w przedsiębiorstwie TECNATOM S.A., z siedzibą w Madrycie, przy współpracy z The Technical University of Madrid, The Technical University of Catalonia i Spanish Nuclear Regulatory Authority. Finansowanie stażu realizowano w ramach projektu systemowego MNiSW „Stworzenie i wdrożenie systemu szkoleń i staży w zakresie energetyki jądrowej i technologii eksploatacji oraz rozpoznawania zasobów gazu łupkowego”, a finansowano ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL). Zakwalifikowanie się na staż związane było z przejściem wszystkich etapów konkursu prowadzonego w ramach projektu systemowego Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pt. „Stworzenie i wdrożenie systemu szkoleń i staży w zakresie energetyki jądrowej i technologii eksploatacji oraz rozpoznawania zasobów gazu łupkowego".


Program szkolenia obejmował zagadnienia: bezpieczeństwa elektrowni jądrowych (techniczne i organizacyjne), podczas normalnej eksploatacji, w stanach awaryjnych oraz związanych z zagrożeniami terrorystycznymi; odpadów promieniotwórczych (zabezpieczanie składowania, przerobu, transportu itp.); ochrony radiologicznej (w elektrowniach jądrowych, podczas transportu i w pobliżu składowisk odpadów promieniotwórczych); procedur bezpieczeństwa w otoczeniu elektrowni jądrowej na wypadek awarii (strefy bezpieczeństwa, strefy ewakuacji, planów ewakuacyjnych, zadań służb mundurowych); specyfiki energetyki jądrowej w porównaniu z energetyką konwencjonalną; możliwości zwiększania efektywności elektrowni jądrowych, np. przez produkcję ciepła dla potrzeb komunalnych i przemysłowych; zastosowania metod symulacji komputerowych do analizy działania elektrowni jądrowej w warunkach normalnej eksploatacji i w stanach awaryjnych; percepcji społecznej energetyki jądrowej, specyfiki postrzegania zagrożeń związanych z eksploatacją elektrowni jądrowych, zasad profesjonalnego komunikowania się ze społeczeństwem; dobrych praktyk w kontaktach inwestora, dostawcy technologii, operatora elektrowni jądrowej ze społecznościami lokalnymi oraz samorządami oraz najważniejszych międzynarodowych uregulowań prawnych dotyczących energetyki jądrowej (w tym zadania Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej IAEA). W czasie 8 tygodni, obie Panie uczestniczyły w 173 godzinach wykładów  i ćwiczeń, 32h godzinach zajęć na symulatorach hiszpańskich elektrowni atomowych (Ascó I i Vandellos II) oraz wyjazdach studyjnych m.in. do Fabryki Paliwa Nuklearnego (Juzabado Factory), Elektrowni Atomowej Ascó I, Centrum Kontroli Odpadów Radioaktywnych ENRESA (Empresa Nacional de Residuos Radiactivos, S.A), Centrum Przechowywania Odpadów Radioaktywnych w El Cabril, Centrum Badań Energii, Środowiska i Technologii CIEMAT (Centro de Investigaciones Energéticas, Medioambientales y Tecnológicas), Radzie Bezpieczeństwa Nuklearnego CSN (Consejo de Seguridad Nuclear) i Centrum Zarządzania Kryzysowego SELEM. W ramach stażu Panie wykonały również projekt pt.:" Improving the NPP’s efficiency". 


ENUSA Juzbado Factory

Umiejscowienie ośrodków związanych z energetyką jądrową w Hiszpanii (Rada Bezpieczeństwa Nuklearnego CSN).

Centrum Przechowywania Odpadów Radioaktywnych w El Cabril.

Elektrownia Atomowa Ascó I.

Siedziba TECNATOM S.A. w Madrycie.

Potwierdzeniem ukończenia stażu i pozytywnego zaliczenia projektu grupowego realizowanego w czasie jego trwania są certyfikaty. Nabytą wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu energetyki jądrowej, obie Panie będą miały okazję przekazać na zajęciach prowadzonych w ramach nowo utworzonej specjalności „Technologie jądrowe” na II stopniu studiów stacjonarnych kierunku Technologia Chemiczna, realizowanej na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej, która jest otwarta dla absolwentów I stopnia studiów technicznych.


Certyfikaty ukończenia kursu: dr hab. inż. Agata Markowska-Szczupak i dr inż. Karolina Kiełbasa

Wręczenie certyfikatu ukończenia kursu: dr hab. inż. Agata Markowska-Szczupak i Fernado Franco.