Informacje bieżące

Debata „Europejska Wieś: Turystyka Wiejska i Dziedzictwo Kulinarne” 20.05.2025 12:05

10.05.2025 r. studenci biotechnologii, kynologii i zootechniki WBiHZ uczestniczyli zajęciach terenowych w Zachodniopomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego (ZODR) w Barzkowicach, gdzie odbyła się Debata „Europejska Wieś: Turystyka Wiejska i Dziedzictwo Kulinarne” połączona z Wystawą Ogrodniczą „Barzkowicka Wiosna”.

 

Wydarzenie było okazją do nauki w praktyce, poznania branżowych nowinek, zdobycia wiedzy od profesjonalistów, integracji i wymiany doświadczeń, promocji nowoczesnych rozwiązań w ochronie środowiska oraz zdrowym stylu życia, promujących ideę jak tworzyć zdrową przestrzeń wokół siebie.  W trakcie wyjazdu studenci uczestniczyli w  warsztatach, pokazach zwierząt, odwiedzili stoiska z roślinami  i sprzętem ogrodniczym oraz produktami ekologicznymi. Skorzystali również z porad ekspertów oraz sprawdzili się w konkursach tematycznych.

Wśród licznych atrakcji, jednym z najważniejszych wydarzeń „Barzkowickiej Wiosny” 2025, była debata plenarna pod hasłem „Europejska Wieś: Turystyka Wiejska i Dziedzictwo Kulinarne”, zorganizowana w kontekście Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Spotkanie, w którym uczestniczyli studenci WBiHZ pod opieką Pani dr inż. Beaty Matysiak (Pełnomocnik Dziekana ds. praktyk zawodowych; biotechnologia, zootechnika) miało charakter otwarty i zgromadziło przedstawicieli świata nauki, administracji, organizacji społecznych i środowisk rolniczych. W gronie prelegentów znaleźli się m.in.: Pani dr hab. Małgorzata Szewczuk, prof. ZUT, Prodziekan ds. studenckich i kształcenia WBiHZ ZUT w Szczecinie, Pan Dawid Adamski – Dyrektor ZODR  w Barzkowicach, Pan Grzegorz Hejno, Dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Koszalinie, Pan Ireneusz Kostka Prezydent Federacji LGD Pomorza Zachodniego, Pan Konrad Fujarski - Stowarzyszenie  Producentów Miodu Drahimskiego, producent wpisany do Rejestru Chronionych Oznaczeń Geograficznych (ChOG), Pani Grażyna Kugiel - Gospodarstwo Agroturystyczne /zagroda edukacyjna „7 Ogrodów”.

W dyskusji podkreślono konieczność współpracy międzyinstytucjonalnej w tym świata nauki, wspierania lokalnych produktów i wzmacniania kapitału społecznego wsi, szczególnie zwrócono uwagę na rozwój turystyki wiejskiej, promocji dziedzictwa kulinarnego oraz roli, jaką lokalne społeczności odgrywają w budowaniu nowoczesnych, przyjaznych i zrównoważonych obszarów wiejskich.

Ponad to dzięki współpracy pomiędzy WBiHZ a ZODR w Barzkowicach studenci mieli okazję spotkać się z doradcami rolniczymi, którzy przedstawili ofertę odbycia praktyk, zatrudnienia oraz zadania ośrodka doradczego działającego dla rolnictwa. Był to bardzo udany i atrakcyjny wyjazd, który wzmocnił działania WBiHZ w integracji nauki z praktyką.  

Tekst: dr inż. Beata Matysiak