Informacje bieżące

Dobrze nas widzą 21.03.2016 15:10

Powstał w 2009 roku, a już słynie z innowacyjności i współpracy z biznesem.

Politechnika ma dość wysoki poziom. Widać to po inżynierach, którzy stąd wychodzą – powiedział w jednym z wywiadów Sebastian Świerczek, zwycięzca konkursu Navigate Mobica za projekt najlepszej aplikacji na telefon. Taką ocenę młody programista wystawił Zachodniopomorskiemu Uniwersytetowi Technologicznemu (ZUT) w Szczecinie, gdy studiował na tamtejszym Wydziale Informatyki. I nie jest to tylko jego zdanie. W rankingu 50 szkół wyższych „Perspektywy 2015” uczelnia zajęła 8 miejsce pod względem innowacyjności. Krąży o niej opinia, że jej absolwenci mają znacznie mniej trudności ze znalezieniem pracy po studiach.

 

ZUT pojawił się na edukacyjnej mapie Polski 1 stycznia 2009 roku. Uczelnia powstała z fuzji Akademii Rolniczej i Politechniki Szczecińskiej. Obecnie posiada 10 wydziałów z 47 kierunkami obejmującymi nauki techniczne, rolnicze, ekonomiczne, biologiczne, chemiczne i matematyczne. W środowisku akademickim słynie z otwartości na nowe technologie. W lutym tego roku Radio Szczecin poinformowało o rekordowej popularności jednego z kierunków ZUT. Znaczny wzrost liczby kandydatów na studia był m.in. wynikiem uruchomienia we współpracy z Grupą Azoty specjalności „wytwarzanie olefin”, związków uważanych za przyszłość przemysłu chemicznego.
W tym samym okresie w świat poszła wiadomość o rewolucyjnym wynalazku naukowców reprezentujących m.in. szczecińską uczelnię techniczną. W jej laboratoriach opracowano specjalną ciecz, która po wstrzyknięciu do organizmu zmienia się w gumę. Technologia, której dalekosiężnym celem jest podniesienie jakości życia pacjentów z przepukliną, została opatentowana w Polsce i USA, a przez magazyn „Focus” nominowana do plebiscytu "Soczewki Focusa 2015".

Już wcześniej ZUT był pozytywnym bohaterem serwisów informacyjnych. W sierpniu zeszłego roku jedna z najwyżej notowanych w Szczecinie uczelni pochwaliła się unikatowym wynalazkiem, za który odpowiadał zespół naukowców z Laboratorium Klejów i Materiałów Samoprzylepnych. Tą technologiczną nowością stały się cienkie, przezroczyste, samoprzylepne taśmy strukturalne, łączące w sobie zalety różnych klejów przemysłowych.

W odróżnieniu od produktów konkurencji, których światowym zagłębiem są przede wszystkim Stany Zjednoczone, taśmy znad Wisły pozwalają na łączenie ze sobą powierzchni szklanych bez widocznych ubytków estetycznych. Nad innymi przemysłowymi taśmami górują też pod względem czasu przechowywania produktu (nawet do pół roku) i temperatury, przy której rozpoczyna się proces wiązania (140 stopni C).

Nie minęły nawet 3 miesiące, a z jednego z zakładów szczecińskiej uczelni wyszedł kolejny sukces. Jego autorką była dr inżynier Agnieszka Piegat, która została laureatem 6. edycji konkursu „LIDER”, programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, stworzonego z myślą o wsparciu młodych i przedsiębiorczych naukowców. Badaczce z ZUT przyznano nagrodę w wysokości 1,2 mln zł za projekt mikrokapsułek mających zapewnić o wiele mniej wyniszczającą dla zdrowia dystrybucję leków przeciwnowotworowych w ciele chorego na raka pacjenta.

 

Poza sektorem chemicznym i biotechnologicznym ZUT koncentruje swoje wysiłki na jeszcze innej dziedzinie wiedzy determinującej kierunek, w jakim zmierza współczesny świat. Mowa o programowaniu, które zdaniem analityków rynku pracy stanie się w przyszłości podstawową kompetencją każdego człowieka, tak oczywistą jak czytanie czy pisanie. Wydział Informatyki ZUT promuje programowanie poprzez konkursy.

Pierwszy z konkursów - PING - co roku gromadzi uzdolnionych informatycznie uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju, a główną wygraną jest w nim – rozumiany symbolicznie – indeks studenta Wydziału Informatyki ZUT. — Chcemy, aby PING był wizytówką informatycznego Szczecina – magnesem, który przyciągnie do naszego miasta i naszego uniwersytetu najlepszych z najlepszych – sprawnych programistów o otwartych umysłach, nie bojących się zmian i nowych wyzwań — mówią organizatorzy konkursu. Drugi konkurs - „Kodować każdy może” - jest zaadresowany do uczniów szkół podstawowych z całej Polski. Młodzi programiści, rozwiązując w pracowniach komputerowych zadania przygotowane przez pracowników uczelni, rywalizują w nim o tytuł „mistrza kodowania”.

Wydział Informatyki ZUT znany jest z organizacji rozmaitych warsztatów z zakresu programowania. We współpracy z partnerami z sektora prywatnego odbywają się tam wakacyjne kursy „Zimowa Akademia Programowania Tieto” (programowanie w środowiskach C/C++/Python), spotkania z cyklu „Business Hours” (programowanie C++, platforma .NET Framework) czy cykl warsztatów „Training on the job” (m.in. podstawy SCRUMa). Studenci z tutejszych kół naukowych organizują dla swoich kolegów warsztaty w rodzaju „Akademii Androida” czy „Akademii C#”.

Na Wydziale Elektrycznym ZUT studenci mogą przystąpić do programu szkoleniowego firmy National Instruments z USA pod nazwą „NI LabVIEW Academy”, który przygotowuje do egzaminu CLAD - uznawanego na całym świecie certyfikatu pierwszego stopnia, poświadczającego umiejętności programistyczne w środowisku NI LabVIEW. Działa tam też „Akademia Siemensa” (druga w kraju) realizująca program szkoleniowy dotyczący sterowników SIMATIC. O randze Wydziału Elektrycznego świadczy też uczestnictwo w ogólnoświatowym programie „Intel Higher Education – Galileo”, którego pomysłodawcą jest największy na świecie producent procesorów.

Wydział Elektryczny ZUT, jako pierwszy w regionie, powołał Radę Przemysłowo-Programową. Jest to kolegialny organ, który ma na celu ściślejsze powiązanie bieżących działań i planów uczelni na najbliższe lata ze strategią działania dominujących podmiotów gospodarczych regionu.

Wspólnie z firmą Samsung uniwersytet w ramach krzewienia idei partnerstwa biznesu ze środowiskami akademickimi powołał do życia Samsung LABO, program nowatorskich kursów dokształcających dla studentów, mający na celu dostosowanie ich kompetencji, zwłaszcza z dziedziny nowoczesnych technologii, do aktualnych wymogów stawianych przez rynek pracy. Od 2014 roku działa tam wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt pracownia komputerowa. Mogą z niej korzystać studenci Wydziałów Informatyki i Elektrycznego ZUT, którzy zakwalifikowali się do wspomnianego programu edukacyjnego.

Co 2 tygodnie, uczestnicząc w popołudniowych zajęciach, 50 kursantów uczy się, jak łączyć praktykę programowania (projektowanie i programowanie aplikacji na urządzenia mobilne z systemami: Tizen i Android) z orientacją biznesową (tworzenie biznes planu, zakładanie własnego start-upa w branży ICT, konstruowanie projektu inwestycyjnego). Nad postępami z ich prac czuwają inżynierowie z Centrum Rozwojowo-Badawczego Samsung oraz doświadczeni praktycy biznesu. Po zajęciach studenci mogą dalej rozwijać lub modyfikować swoje projekty, dzięki dostępowi do wydzielonej „strefy roboczo-wypoczynkowej”.

3 listopada 2015 roku dobiegła końca rekrutacja do II edycji programu Samsunga, mającego wspomóc kształcenie wykwalifikowanych specjalistów z kompetencjami technologicznymi.

Osoby, które zaliczyły zajęcia Samsung LABO, otrzymują certyfikat ukończenia kursu i szansę kontynuacji swego projektu w ramach programu inkubacji przedsiębiorstw w Regionalnym Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT. Mogą też podjąć starania o grant w kwocie 1000 euro na rozwój własnego biznesu. Z certyfikatem Samsung LABO w CV mają także zdecydowanie łatwiejszy start podczas rekrutacji na praktyki w Centrum R&D Samsung w Warszawie.

Jak przystało na uczelnię mającą innowacyjność wypisaną na sztandarach, ZUT uczestniczy w szeregu międzynarodowych projektów badawczych. Należy tu wspomnieć o „UNITISS”, gdzie wraz z holenderskim Philipsem trwają prace nad skuteczną metodą zminimalizowania dyskomfortu pacjentów wskutek ingerencji urządzeń medycznych w ich organizm. Projekt „SAFARI” ma zaś doprowadzić do powstania stałotlenkowych ogniw paliwowych stanowiących pomocnicze źródło energii zasilającej ciężarówki. Stworzenie innowacyjnego systemu do stacjonarnej produkcji energii elektrycznej i ciepła to z kolei idea przyświecająca projektowi „STAGE-SOFC”. Wszystkie te przedsięwzięcia stanowią zobowiązania wynikające z udziału uczelni w 7. Programie Ramowym Unii Europejskiej.

W ramach programu Polsko-Norweskiej Współpracy Badawczej realizowany jest m.in. projekt „2Tall”. Pracownicy Wydziału Budownictwa i Architektury ZUT rozwijają aplikację wykorzystującą wirtualne modele miast (3D) do zaawansowanych analiz urbanistycznych budynków wysokich w krajobrazie miast europejskich.

Pod szyldem bilateralnego programu współpracy trwa też realizacja kilkumilionowego projektu o ogromnym znaczeniu dla polskiej gospodarki. Mowa o SolSorb - innowacyjnym rozwiązaniu w wydajnym wychwytywaniu z gazów spalinowych dwutlenku węgla, który znacząco obniża wysoką efektywność energetyczną. Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUTopracowuje technologię zmniejszenia emisji CO2, dzięki której będziemy mieli szansę sprostać wymaganiom narzuconym Polsce przez Komisję Europejską (redukcja o 40% do 2030 roku). Można więc stwierdzić, że z pewnego punktu widzenia los gospodarki naszego kraju spoczywa na barkach naukowców ze Szczecina.

 

Autor tekstu: Dawid Wojtowicz, innpoland.pl

Pełna wersja artykułu: innpoland.pl