Informacje bieżące

Dr Sulikowski: mentoring to obustronna relacja, która daje mnóstwo inspiracji i motywacji 06.07.2022 10:54

Udział w programie mentoringowym Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta oraz Top500 Innovators - TopMinds, to dla uczestników czas intensywnego rozwoju. W przypadku dotychczasowych laureatów był to okres przełomowy. Planowane są następne edycje – zapowiada dr inż. Piotr Sulikowski, prof. ZUT.

 

TopMinds to program, który stanowi największe w Polsce przedsięwzięcie mentoringowe kierowane do młodych pasjonatów nauki.

Otwiera im przede wszystkim drzwi do międzynarodowej kariery. Od 2017 roku dodaliśmy skrzydeł prawie 200 absolwentom uczelni wyższych z całej Polski. W czerwcu zakończyliśmy piątą edycję, i to nie koniec – mówi Sulikowski.

Mentoring uznawany jest za jedno z najbardziej efektywnych narzędzi wspierania rozwoju zawodowego i osobistego. Opiera się na relacji, w której mniej doświadczony mentorowany korzysta z doświadczenia i wiedzy mentora, który wspiera go w osiąganiu indywidualnych celów. Uczestnicy TopMinds wzmacniają kluczowe kompetencje. Zaczynają wierzyć we własny sukces i uczą się, jak zrealizować ambitne plany.

Udział w programie, to dla uczestników okres bardzo intensywnego rozwoju, w przypadku wielu dotychczasowych laureatów był to okres przełomowy. Już teraz zapowiadam, że planujemy następne edycje – zapowiada dr inż. Piotr Sulikowski, prof. ZUT.

Przez ostatnie pół roku dr Sulikowski pracował z Adrianem Widłakiem - wybitnym doktorantem Politechniki Krakowskiej, który rozwija sztuczną inteligencję i metody przetwarzania danych przestrzennych.

Każdy, kolejny rok powodował, że czułem się zagubiony w świecie naukowym. Przez ostatnich 5 lat, nie mogłem ruszyć do przodu z doktoratem. Szukałem możliwości, tematów, pracowałem w dwóch grupach badawczych, realizowałem liczne projekty. Znalezienie właściwej tematyki pracy doktorskiej było dla mnie wyzwaniem. W pewnym momencie poszukałem wsparcia na zewnątrz i tak znalazłem TopMinds – wspomina Adrian Widłak.

W trakcie trwania programu Adrian przerobił wiele ćwiczeń indywidualnych, wziął udział w badaniach i wywiadach, które pozwoliły mu ustalić konkretny plan działania.

Z mentorem przeanalizowaliśmy mój dorobek i zestawiliśmy pasje. Piotr słuchał i dyskutował ze mną na temat różnych obszarów badawczych i zaproponował takie, które zainspirowały mnie do podjęcia tematu pracy doktorskiej. Dodatkowo, jeden z nich stał się podstawą do napisania wspólnego artykułu, nad którym obecnie pracujemy – mówi Adrian Widłak.

Nasza Współpraca była niezwykle owocna i będziemy ją kontynuować, ponieważ zostałem promotorem pomocniczym Adriana. Mentoring jest relacją obustronną, daje mnóstwo inspiracji i motywacji, a sukcesy podopiecznych przynoszą mi dużo satysfakcji – powiedział Sulikowski.

Dr inż. Piotr Sulikowski jest jedynym mentorem z woj. zachodniopomorskiego. Pracuje na Wydziale Informatyki jako profesor uczelni. Jest członkiem Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Doradzał młodym naukowcom z całej Polski w każdej edycji TopMinds. Jego wsparcie otrzymało pięć osób. Sulikowski od 2017 roku jest jednym z głównych inicjatorów i organizatorów tego przedsięwzięcia. W 2019 r. zapoczątkował Szkołę Orłów ZUT - lokalny program mentoringowy dla najlepszych studentów z naszego uniwersytetu. 

 

Na zdjęciu Adrian Widłak i Piotr Sulikowski

 

Na zdjęciu: Adrian Widłak i Piotr Sulikowski.

 Fot. M. Kosińska na zlecenie Fulbright Poland