Informacje bieżące

Finał Centralny XLVII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa ZUT 15.05.2024 10:26

W dniach 24 i 25 maja 2024 r. na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie odbędzie się Finał Centralny XLVII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.

W bieżącym roku szkolnym 2023/2024 już po raz czterdziesty siódmy organizowana jest Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych (OWiUR). Jest to największy konkurs wiedzy rolniczej w Polsce wpisany do rejestru turniejów i olimpiad tematycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej. Olimpiada organizowana jest w 8 blokach tematycznych, ściśle związanych z produkcją rolną: produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, mechanizacja rolnictwa, ogrodnictwo, agrobiznes, leśnictwo, weterynaria i architektura krajobrazu. Olimpiada obejmuje część pisemną (teoretyczną) - każdy uczestnik odpowiada na 60 pytań testowych, oraz część praktyczną - każdy uczestnik otrzymuje 3 zadania.

Corocznie w Olimpiadzie bierze udział ponad 10 tysięcy uczniów z około trzystu szkół z całego kraju. Konkurs składa się z trzech etapów: szkolnego, okręgowego i centralnego. Młodzież biorąca udział w Olimpiadzie w większości wiąże swoją przyszłość zawodową z branżą rolniczą.

Finaliści i laureaci Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych odgrywają dziś ważną rolę w polskim rolnictwie - są doradcami rolnymi, wykładowcami, prowadzą wzorcowe gospodarstwa rolne, zajmują wysokie stanowiska w administracji państwowej i zarządzają biznesami z obszaru rolnictwa.

W organizację Olimpiady zaangażowany jest Komitet Główny OWiUR oraz uczelnie o profilu rolniczym, w tym Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. W roku szkolnym 2023/2024 nasza uczelnia wraz z Komitetem Okręgowym OWiUR, pod patronatem JM Rektora, jest organizatorem Finału Centralnego XLVII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, które odbędą się w dniach 24-25 maja 2024 r. na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa. W tegorocznym etapie centralnym uczestniczyć będzie ok  200 uczniów z całego kraju ze szkół ponadpodstawowych (z 9 okręgów: Bydgoszcz, Olsztyn, Szczecin, Poznań, Warszawa, Siedlce, Wrocław, Lublin, Kraków) oraz ok. 100 nauczycieli przygotowujących młodzież do Olimpiady.

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Fot. Materiały WKŚiR ZUT