III Misterium Adwentowe CHAPS 11.12.2018 14:39

Mamy w Szczecinie nowy, interesujący cykl koncertowy: Misterium Adwentowe, na którego trzecią odsłonę zaprasza Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego działający przy Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym znany wszystkim jako CHAPS.

Zamysłem dyrygenta - Szymona Wyrzykowskiego - kalendarz roczny zespołu porządkują cztery duże wydarzenia artystyczne: organizowane od prawie 40 lat: Misterium Kolędowe, wprowadzone dekadę temu Misterium Pasyjne, majowy koncert oratoryjny ( o lżejszym charakterze ) oraz najmłodszy cykl prezentowany zawsze tuż przed świętami: Misterium Adwentowe.

Tak jak w przypadku pierwszych dwóch misteriów repertuar jest w pełni zdeterminowany okresem liturgicznym, tak cykl adwentowy ma być tą rozszerzoną przestrzenią repertuarową, gdzie CHAPS może wykonać różnorodne dzieła z wyraźną skłonnością do muzyki nowej.

W tym roku w interpretacji  CHAPS i BNO ( Baltic Neopolis Orchestra ) będziemy mogli usłyszeć instrumentalną, kontemplacyjną Summę genialnego estońskiego minimalisty Arvo Pärta oraz pierwszy raz w Szczecinie Sunrise Mass młodego, norweskiego kompozytora Ola Giejlo. Muzyka Arvo Pärta stanowi zawsze gratkę dla każdego melomana, a utwór Giejlo jest już międzynarodowym, chóralnym hitem. Jego atrakcyjność można mierzyć faktem, iż do CHAPSu dołączy grupa chórzystów-fascynatów z Polski i Słowacji, których do Szczecina przywiodła miłość do Sunrise Mass. Cóż takiego jest w tej muzyce, że chórzyści potrafią przejechać ponad 1000 kilometrów, aby ją zaśpiewać? Prostota, minimalizm, naturalność w budowaniu fraz i kulminacji...  Przekonajmy się sami przychodząc w przedświąteczną sobotę na koncert do kościoła seminaryjnego.

Może warto, zamiast sprzątania i pieczenia bab, otworzyć uszy, głowę, a może nawet duszę i wpuścić trochę światła do naszego wnętrza.  W ten sposób przygotujmy się do zbliżających Świąt.

Tradycyjnie już koncert będzie transmitowany na FanPage’u  CHAPS na FB.

Informacje szczegółowe:

• III Misterium Adwentowe
  • Arvo Pärt – Summa
  • Ola Gjeilo - Sunrise Mass

22 grudnia 2018 r., godz. 19.00

Kościół Seminaryjny, ul. Papieża Pawła VI 2

Wykonawcy

• Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie (CHAPS)
  • Baltic Neopolis Orchestra
  • Szymon Wyrzykowski - dyrygent