Informacje bieżące

„Kolory Nauki” – plenerowa wystawa z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej 09.05.2024 15:21

Plenerowa wystawa "Kolory Nauki" na ZUT dotyczy ważnych projektów unijnych, realizowanych w ramach 4.2 POIR (Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój). 9 maja rozpoczął się jej montaż. Zdjęcia prezentowane są w 4 miastach Polski, w Szczecinie – przed wejściem do budynku WTiICh, al. Piastów 42. Ekspozycja ukazywać ma „piękną stronę nauki”. Fotograf Marcin Zięba aka FINCH uchwycił niecodzienne oblicza pracy badawczej.  

Jedna z ponad 20 prezentowanych plansz dotyczy naszego, otwartego we wrześniu na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej, Centrum Zaawansowanych Materiałów i Inżynierii Procesów Wytwarzania. Inwestycja warta ponad 60 mln zł to najwyższej klasy aparatura badawcza. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie jest jedyną instytucją w północno-zachodniej Polsce, która może się pochwalić takim zapleczem. W ramach Centrum powstało 8 nowych laboratoriów wyposażonych w 18 najwyższej klasy aparatów. 

Wszystkie projekty przedstawione na zdjęciach realizowano w latach 2016-2023, w wyniku naborów prowadzonych przez Ośrodek Przetwarzania Informacji. Jak podaje organizator – „Dofinansowane inicjatywy reprezentują różne dziedziny nauki, takie jak informatykę, medycynę, farmację, genomikę, geologię, archeologię, ochronę środowiska oraz nauki społeczne i humanistyczne. Projekty te wywarły wielki wpływ na polską naukę, jednocześnie otwierając ją na współpracę z biznesem”. W sumie polskie jednostki badawcze i uczelnie, w ramach tego programu otrzymały 2,5 mld złotych na budowę laboratoriów i zakup urządzeń innowacyjnych na skalę europejską i światową. 

ZUT i nasze Centrum na planszy reprezentuje zdjęcie kropli. Autor podpisał je „Kropla nowego biomateriału na mikrowadze kwarcowej. Materiał przeznaczony do kontaktu z ludzkimi tkankami badany jest pod kątem interakcji z białkami, które odgrywają kluczową rolę w procesie gojenia ran”.

Oprócz Szczecina, wystawę przez kilka miesięcy będzie można zobaczyć także w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Ekspozycja składa się z 23 plansz o wymiarach 100 x 70 cm.

Więcej informacji o projektach realizowanych w ramach działania 4.2 POIR znajduje się na stronie www.poir.opi.org.pl

Fot. Aurelia Kołodziej/ZUT i organizator