Informacje bieżące

Mural szczecińskiego artysty przywitał studentów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie 04.10.2021 13:12

Chcąc upamiętnić rocznicę 75-lecia powołania Szkoły Inżynierskiej, która jest początkiem naszego uniwersytetu, na ścianie budynku Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nanotechnologii ZUT został namalowany mural, który symbolizuje dyscypliny związane z naszą działalnością naukową. Można go już w pełni podziwiać – mówił rektor Jacek Wróbel, podczas uroczystości inauguracji roku akademickiego 2021/2022.

 

Mural namalował szczeciński artysta Maciej „Kreda” Jurkiewicz, który jest absolwentem Wydziału Architektury dawnej Politechniki Szczecińskiej.

Projekt inspirowany był freskiem „Stworzenie Adama” autorstwa Michała Anioła. Dwie dłonie ukazują dwie uczelnie – Akademię Rolniczą oraz Politechnikę Szczecińską, które w 2009 roku połączyły się i utworzyły Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie – mówi Maciej „Kreda” Jurkiewicz.  

Dzieło symbolizuje również rozwój techniki, która powinna przyczyniać się do wspierania świata przyrody.

Kolory, które widać na muralu to zielony i niebieski. Dłoń zielona przedstawia świat przyrody, jest delikatna i ma łagodne kontury. Dłoń niebieska, robotyczna jest silna, mocna i odzwierciedla postęp technologiczny, który powinien wspierać i podtrzymywać naturalne procesy – wyjaśnia Jurkiewicz.  

Pomiędzy dłońmi znajdują się atrybuty nawiązujące do dyscyplin naukowych, które reprezentuje Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.

Dzieło zostało wykonane farbami fotoaktywnymi firmy Pigment, które wyprodukowano na licencji Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie według wynalazku prof. dra hab. inż. Antoniego Waldemara Morawskiego z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT.

 Na zdjęciu mural.