Informacje bieżące

„Najlepsze osiągnięcie techniczne roku 2022” należy do naszych naukowców 25.05.2023 15:27

Zespół Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT wraz z firmą PPHU POLIGRAF Wiesław Kasprowiak zdobył 1. miejsce w konkursie Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich – SIMP na „Najlepsze Osiągnięcie Techniczne Roku 2022” w kategorii osiągnięcia wdrożone w przemyśle. 

Ośmiu naukowców z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego wraz z zespołem firmy POLIGRAF stworzyłli super wydajną drukarko – frezarkę. 

Maszyna drukuje, korzystając z granulatu tworzyw sztucznych, a nie z polimerowego drutu – filamentu. Następnie sama zmienia głowicę, by za pomocą frezu nadać ostateczny kształt wydrukowanemu przedmiotowi bez konieczności przenoszenia go na inną maszynę. 

- To, co wyróżnia nasze urządzenie, to kinematyka i uniwersalność – mówi mgr inż. Marcin Gołaszewski – wszystkie urządzenia zintegrowane są z ramieniem robota, dzięki czemu możliwe jest drukowanie i obróbka bardzo dużych elementów w krótkim czasie. Tak powstawać mogą m.in. elementy karoserii czy kadłuby łodzi. 

- Nie mamy ograniczeń, jeśli chodzi o wymiar – dodaje mgr inż. Mateusz Kasprowiak z firmy PPHU POLIGRAF – Koszt hybrydowej maszyny do wytwarzania wielkogabarytowych elementów z tworzyw sztucznych szacuje się na 1-3 mln zł i jest uzależniony od konfiguracji. 

Prototyp po wdrożeniu do przemysłu, jest prezentowany wszystkim zainteresowanym firmom. Szacuje się, że produkcja seryjna ma ruszyć w przeciągu 2 lat.