Informacje bieżące

Nasi naukowcy gościli specjalistów z Finlandii 26.05.2023 08:00

Na zaproszenie Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego do Szczecina przylecieli profesor Juhani Hyvärinen - LUT School of Energy Systems w Lappeenranta oraz pan Matti Paljakka – VTT Technical Research Centre of Finland. 

Wtorkowe spotkanie w Rektoracie dotyczyło współpracy w sprawie rozwoju i budowy badawczego obiektu energetyki jądrowej wyposażonego w technologię ultra bezpiecznego reaktora jądrowego MMR, który ma powstać w Policach. 

To kontynuacja rozmów po podpisanym w marcu porozumieniu pomiędzy przedstawicielami Grupy Azoty Zakłady Chemiczne "Police" S.A., amerykańskiej firmy Ultra Safe Nuclear oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. 

Podczas wtorkowego spotkania poruszono tematy związane z prowadzeniem kształcenia przyszłych kadr specjalizujących się w energetyce jądrowej. Goście z Finlandii mieli również możliwość wizytowania laboratoriów ZUT, w tym Centrum Zaawansowanych Materiałów i Inżynierii Procesów Wytwarzania (CZMIPW) – projektu realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.