Informacje bieżące

Perła Biznesu 2023 dla naszego Naukowca 12.02.2024 12:00

Statuetki w kategoriach Osobowość Biznesu i Wydarzenie Gospodarcze przyznano w Szczecinie po raz 20.

Gala obyła się w czwartek, 8 lutego w Hotelu Novotel. Konkurs organizuje redakcja magazynu „Świat Biznesu”.

W kategorii Osobowość Biznesu wyróżnienie otrzymał dr Rafał Osypiuk, współwłaściciel i założyciel, członek zarządu, dyrektor ds. technologii firmy Aerobits ze Szczecina.

Dr inż. Rafał Osypiuk od prawie 25 lat jest pracownikiem naukowym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie i innowatorem, specjalizującym się w robotyce i automatyce.

Z prywatnych zainteresowań lotnictwem oraz komunikacją radiową wyrosła firma Aerobits, której produkty używane są przez ponad 400 klientów z 60 krajów świata.

Opatentowane technologie w USA oraz Unii Europejskiej pozwalają bezpośrednio konkurować z doliną krzemową. Firma dostarcza mikro-awionikę oraz systemy infrastruktury naziemnej do kontrolowania załogowego i bezzałogowego ruchu lotniczego. Nadrzędnym celem jest rozwiązanie globalnego problemu integracji dronów z przestrzenią powietrzną, nad którą również prężnie pracują wiodące organizacje lotnicze na całym świecie. Technologie rozwijane w Aerobits stały się inspiracją do opracowania nowych regulacji prawnych, które wkrótce będą obowiązywać w europejskim modelu zarządzania ruchem lotniczym UTM (Unmanned Traffic Management) oraz U-Space.

Tekst powstał we współpracy z dr. inż. Rafałem Osypiukiem.

 Fot. Świat Biznesu