Razem w stronę Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej. Wizyta rektora ZUT w Porcie Morskim Police 26.01.2023 20:02

W piątek, 20 stycznia prof. Jacek Wróbel, rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego oraz prof. Rafał Rakoczy, dziekan Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej, odwiedzili Port Morski Police - jednego z sygnatariuszy Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej. List intencyjny dotyczący jej powołania, podpisano pod koniec listopada 2022 roku.

Dzięki uprzejmości prezesów spółki - Andrzeja Łuca oraz Janusza Jagielskiego, rektor Wróbel i dziekan Rakoczy, odwiedzili nowy terminal gazowy w polickim porcie, gdzie będzie przyjmowany propan i etylen – gazy wykorzystywane w procesach produkcyjnych Grupy Azoty Polyolefins (Polimery Police).

Budowa terminala wyniosła ponad miliard złotych.  Jest on elementem nowoczesnej inwestycji Polimery Police wartej siedem miliardów złotych.

Terminal składa się z dwóch kriogenicznych naziemnych zbiorników na propan o objętości 40 tysięcy metrów sześciennych oraz jednego kriogenicznego zbiornika na etylen o objętości 12 tysięcy metrów sześciennych. Dla porównania. Objętość basenu Floating Arena, wynosi 2800 metrów sześciennych. Zdolność magazynowa nowej inwestycji Portu Morskiego Police, pozwoli na magazynowanie gazu w stanie ciekłym, którym można byłoby wypełnić prawie dziewiętnaście szczecińskich basenów – wyjaśnia prof. Rafał Rakoczy.

22 grudnia 2022 r. do nowego terminala w Policach, przypłynął pierwszy gazowiec, który przetransportował propan do rozruchu instalacji produkcyjnej.

Podczas spotkania omówiono zasady współpracy pomiędzy naszym uniwersytetem, który realizuje prace badawcze dla innowacyjnego przemysłu a Portem Morskim Police. Przedstawiono również możliwości wynikające z kooperacji pomiędzy naukowcami uczelni a dynamicznie rozwijającym się przedsiębiorstwem, które inwestuje w potencjał badawczo-rozwojowy Pomorza Zachodniego.